Istaknuto je da je Skupština KS zaključkom od 28. septembra 2020. uvela moratorij na zaopšljavanje u javnim preduzećina i javnim ustanovama, zbog čega bi bez posla moglo ostati oko 10 posto radnika komunalnih preduzeća.
Predsjednik Sindikata radnika komunalne privrede KS Ramiz Gušo pojasnio je na pres-konferenciji u Sarajevu da su od zaključka izuzeti obrazovni i zdravstveni sistem, te policija, ali ne i komunalna preduzeća.
Naglašeno je da komunalna preduzeća ne traže zapošljavanje novih radnika, već da problem predstavlja nemogućnost zadržavanja sadašnjih NK i KV radnika na terenu koji su već angažovani po ugovorima na određeno vijeme, a koji sada ne mogu biti produženi.
Radi se o 450 do 500 radnika koji bi do kraja godine mogli ostati bez posla, a njihova preduzeća bez kapaciteta za normalan rad.
Sindikat je najavio da će krenuti u organizaciju štrajka jer je spomenutim zaključkom dovedeno u pitanje funkcionisanje komunlanih preduzeća i egzistencija radnika.
Donošenjem Zaključka Skupštine Kantona Sarajevo o moratoriju na zapošljavanje i onemogućavanjem imenovanja upravljačkih struktura u kantonalnim komunalnim preduzećima usporen je proces rada, a u nekim od njih i potpuno onemogućen - istakla je ministrica komunalne privrede i infrastrukture KS Nihada Glamoč, nakon sastanka sa Sindikatom komunalne privrede.
Sastanku su, uz premijera KS Marija Nenadića i ministra saobraćaja KS Adija Kalema, prisustvovali i predstavnici Samostalnog sindikata šumarstva, prerade drveta i papira Bosne i Hercegovine.
Istaknuto je da su primjenom pomenutog skupštinskog Zaključka komunalna preduzeća dovedena u situaciju da ne mogu izvršavati osnovnu zadaću. Posebno se to odnosi na KJKP "Rad", gdje zbog neimenovanja Nadzornog odbora nije moguće završiti zaključivanje okvirnih sporazuma javnih nabavki za naftu, rezervne dijelove i so za posipanje ulica, kao i registraciju vozila.
Kako je navela ministrica Glamoč, direktori i predstavnici komunalnih preduzeća iznijeli su probleme u poslovanju i funkcionisanju prouzrokovane provođenjem navedenog Zaključka, zbog kojeg bi, ističe, uskoro mogli ispaštati i građani.
- Problemi bi vrlo brzo mogli biti vidljivi i na terenu. Uprave preduzeća čine maksimalne napore da, shodno mogućnostima, održavaju grad čistim i urednim. Međutim, ukoliko se u narednom periodu ne stavi van snage navedeni Zaključak, pogotovo u dijelu koji se tiče imenovanja upravljačkih struktura, u opasnosti smo da se suočimo sa velikim problemima u komunalnoj privredi - kazala je Glamoč.
Na sastanak su bili pozvani i zastupnici u Skupštini Kantona Sarajevo, međutim oni se nisu odazvali, saopćeno je iz Službe za protokol i press KS.
(Vijesti.ba)