Kina iz sve sigurnije i moćnije pozicije djeluje agresivnije u inostranstvu i represivnije kod kuće, rekao je američki državni sekretar Antony Blinken.
U intervjuu za CBS News 2. maja, Blinken je kazao da Washington nije želio obuzdati Kinu, ali joj neće dopustiti da naruši međunarodni poredak zasnovan na pravilima.
- Ono čemu smo svjedočili posljednjih nekoliko godina je da se Kina ponaša represivnije kod kuće i agresivnije u inostranstvu. To je činjenica - izjavio je Blinken za CBS-ovu emisiju 60 minuta.
Tenzije između SAD-a i Kine porasle su u posljednje vrijeme zbog trgovine, špijunaže i pandemije izazvane korona virusom.
Upitan šta smatra dugoročnim ciljem Pekinga, Blinken je rekao: "Mislim da s vremenom Kina vjeruje da može biti i treba biti i da će biti dominantna zemlja na svijetu." Ali vojna konfrontacija, rekao je Blinken, "bila je duboko protiv interesa i Kine i SAD-a".
Visoki američki diplomata je naglasio: "Naša svrha nije ograničavanje Kine, susprezanje i zadržavanje situacije. (…) Već podržavanje reda zasnovanog na pravilima za koji Kina predstavlja izazov."
- Svako ko izazove taj poredak - mi ćemo ustati i braniti ga - rekao je Blinken.
Američki predsjednik Joe Biden izdvojio je Kinu kao najveći vanjskopolitički izazov njegove administracije. U svom prvom govoru u Kongresu 26. aprila, obećao je da će održati jako američko vojno prisustvo na Indo-Pacifiku i povećati tehnološki razvoj SAD-a.
Biden je dodao da je rekao kineskom predsjedniku Xi Jinpingu da će takmičenje dvije zemlje biti dominantno u 21. vijeku, te mu je poručio da SAD "pozdravlja konkurenciju - i da mi ne tražimo sukob."
“We've made clear that we see a genocide having taken place against the Uyghurs in Xinjiang,” says Secretary of State Blinken, rejecting China’s claim that it has detained > a million people because of the threat of terrorism. https://t.co/n0IBXEKsqA pic.twitter.com/FQwYaN31i5
— 60 Minutes (@60Minutes) May 2, 2021
(Vijesti.ba / RSE)