Plenković stiže na poziv predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Zorana Tegeltije s kojim će održati sastanak i konferenciju za medije. Sastat će se i s predstavnicima oba doma Parlamentarne skupštine BiH - Draganom Čovićem, Nikolom Špirićem, Bakirom Izetbegovićem, Denisom Zvizdićem, Nebojšom Radmanovićem i Borjanom Krišto.
Među ključnim političkim temama bit će aktuelna politička situacija, pitanje reforme Izbornog zakona BiH te jačanje bilateralnih odnosa i prekogranične suradnje. Među važnim temama za Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu, razgovarat će se o borbi protiv pandemije COVID-19, o suradnji na realizaciji zajedničkih projekata, osobito u saobraćajnoj i energetskoj infrastrukturi, jačanju ekonomskih odnosa, o saradnji u upravljanju migracijama i zaštiti granice od nezakonitih prelazaka ...
Plenković će položiti vijenac na 'Mostu Suade i Olge' u čast prvim žrtvama opsade Sarajeva, Suadi Dilberović i Olgi Sučić.
On će se također sresti s reisu-l-ulemom Islamske zajednice u BiH Huseinom ef. Kavazovićem, mitropolitom dabrobosanskim Hrizostomom i vrhbosanskim nadbiskupom, kardinalom Vinkom Puljićem. Prije polaska za Mostar, će u Sarajevu također posjetiti Hrvatsko kulturno društvo Napredak.
U Mostaru će se Plenković sresti s predstavnicima Hrvatskog narodnog sabora, s kojima će razgovarati o položaju Hrvata u BiH, o pitanju reforme Izbornog zakona BiH ...
Uoči posjete, Plenković je rekao kako dolazi s porukom o cjelovitosti BiH i potrebi za dijalogom i smanjenjem napetosti.
- Poruka s kojom idemo u BiH je ona o znaku i signalu prijateljstva, dobronamjernosti, dobrosusjedstva, suradnje, poruka o cjelovitosti BiH, ali i poruke o tome da se sva tri konstitutivna naroda (...) osjećaju dobro i adekvatno zastupljeno - rekao je Plenković i dodao:
- Želim osobno biti u Mostaru, Sarajevu i čuti poruke, dobro razumjeti koje su namjere i koji su koraci nakon usvojenih zaključaka u Skupštini u Banjoj Luci, da vidimo kako možemo u takvim okolnostima dati svoj doprinos - rekao je hrvatski premijer novinarima.
Hrvatska se želi pozicionirati kao "razuman i odgovoran akter koji kroz svoju vanjsku politiku štiti i svoje nacionalne interese, ali i smiruje tenzije i daje svoj doprinos tamo gdje ga može i gdje ga, na temelju svojih iskustva, treba dati", dodao je.
Na pitanje novinara mogu li izjave hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića i njegova podrška Dodiku ugroziti uspješnost njegovog puta u BiH, Plenković je odgovorio da on vodi "konzistentnu" politiku prema BiH, koja uključuje dijalog, ostvarivanje prava Hrvata u BiH i deeskalaciju napetosti.
- Svako dizanje tenzija u našem susjedstvu se reflektira i na zemlje u okruženju. Jedna od njih smo mi - rekao je Plenković.
(Vijesti.ba)