Delić je izjavio da je to nastavak aktivnosti kojima preduzeće rješava dugogodišnje probleme koji utječu na kvalitet poslovanja i sigurnost nedavne investicije instaliranja prečistača otpadnih voda u koji je uloženo 300.000 KM.
Kao poseban značaj ovih projekata navodi se i rješavanje problema mještanima naselja Doglodi, vezanim za odvodnju otpadnih voda s farme.
Ljubunčić je navela da PD Butmir u kontinuitetu radi na unaprijeđenju uvjeta poslovanja i proizvodnje. Podsjetila je i da je farma nedavnom nabavkom 90 novih junica dodatno pospješila proizvodnju mlijeka, ali i da će uskoro na farmu stići dodatni broj grla.
Dodala je da trenutna situacija s potencijalnom nestašicom mlijeka jasno pokazuje koliko je farma Butmir bitna za Kanton Sarajevo.
- Mi smo jedan od najvećih proizvođača mlijeka i svu proizvodnju plasiramo isključivo na područje Kantona Sarajevo. Pokrivamo trenutno između 70 i 80 posto potreba tržišta Kantona, ali u saradnji s Ministarstvom ulažemo sredstva koja unaprjeđuju našu proizvodnju. Mi trenutno proizvodimo tri miliona litara mlijeka, a s novim poboljšanjima na farmi proizvodnja će već u početku izaći na 3,5 milona litara - pojasnila je Ljubunčić.
Delić se osvrnuo i na najave mogućnosti nestašice mlijeka istakavši da do toga sigurno neće doći u Kantonu Sarajevo ističući da je u ovoj, kao i prethodnoj godini, evidentan rast proizvodnje mlijeka, kupovine muznih krava i junica u sistemu poticaja Ministarstva.
- Osim našeg preduzeća Butmir koje je najveći proizvođač mlijeka u BiH i naši farmeri s područja Ilijaša, Vogošće i Hadžića također imaju veliki broj grla i dostatnu proizvodnju mlijeka. Naši poticaji su povećani i redovno se isplaćuju. Do sada smo isplatili više od četiri miliona podsticaja za ovu godinu - potcrtao je Delić, te dodao da nema razloga za strah i paniku, saopćeno je iz Službe za protokol i press KS.
(Vijesti.ba / FENA)