04.11.2022 / 09:29 Politika - Bihać

Pregovori o formiranju vlasti u USK, nema jasne većine

Pregovori o formiranju vlasti u USK, nema jasne većine
Foto: Agencije

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine potvrdila je rezultate Općih izbora u zemlji od 2. oktobra.

Sada slijedi implementacija izbornih rezultata kroz proces formiranja vlasti. Kada je Unsko-sanski kanton u pitanju, situacija je kao i tokom protekla dva izborna ciklusa, složena i kompleksna. Niko nema jasnu većinu, dosta manjih političkih subjekata je dobilo po nekoliko zastupnika i sada slijede razne matematičke križaljke koje su po običaju znale potrajati i više mjeseci.

U SDP-u USK-a ističu kako su u prošlom sazivu Skupštine USK-a uvijek bili dio rješenja a to će nastojati biti i sada. Podvlače kako treba okupiti zdrave snage, ponuditi najbolje kandidate, ne robovati nikakvim političkim opcijama i povesti ovaj kanton u bolju budućnost.

- To je ono za što će se SDP-a USK-a zalagati i zašto smo se zalagali, a to je da nikad ne budemo ti koji će blokirati procese i Kanton. Tako smo se ponašali kao opozicija i kao pozicija, što god da budemo u budućnosti ići ćemo u tom pravcu. Nadamo se da ćemo biti pozicija i da ćemo uspjeti okupiti određene političke partije oko nas, kako bi u novom mandatu formirali zdraviju okolinu da vlada i Skupština mogu raditi u jednom boljem ambijentu - kazao je Razim Halkić predsjednik SDP-a USK-a.

Ono što je pozitivna stvar u ovom procesu za razliku od prijašnjih, kada je formiranje vlasti u pitanju, jeste činjenica da se vlast po izmjenama Izbornog zakona koje je nametnuo visoki predstavnik, mora formirati najduže u roku od mjesec dana. Klubovi naroda u Skupštini USK-a se moraju formirati i poslati delegati.

- Što znači da do 2. decembra moraju svi delegati doći u Dom naroda, a to automatski znači da mora biti formirano rukovodstvo Skupštine USK-a i biti iskristalisana neka većina koja će u tih mjesec dana dogovoriti i novu vladu. To je dobro iz razloga što su ranije pojedini kantoni po pola godine blokirali delegiranje delegata za Dom naroda, a samim tim blokirali federalni Dom naroda i federalnu vladu, pa je to bila lančana reakcija koja je za sobom vuklo ovo što imamo danas - jasan je Halkić.

Isto mišljenje dijeli i Jasmin Musić, predsjednik SDA USK-a koji kaže da je rok za sazivanje i održavanje konstituirajuće sjednice Skupštine USK-a deset dana od dana objavljivanja rezultata, dok je rok za delegiranje kandidata za Dom naroda mjesec dana počevši od 2. oktobra. Zbog toga je uvjeren da će ovaj kanton u idućih mjesec dana dobiti odgovor na pitanje - ko je vlast u USK-a i ko je preuzeo odgvornost za naredne četiri godine i brigu o građanima ovog kantona.

- U ovih proteklih mjesec dana bilo je dosta neformalnih kontakata između političkih aktera. SDA je sudjelovala u tim razgovorima a niz njih je inicirala i ono što je naša intencija, jeste da se u USK-u desi promjena u odnosu na dosadašnje četiri godine i protekli mandat, koji je po nama bio dosta neuspješan i nestabilan, i nešto takvo se ne bi trebalo ponoviti. A da se to ne bi ponovilo, treba nam što skorija implenetacija izbornih rezultata, jasna, stabilna i kvalitetna skupštinska većina - direktan je Musić.

Smatra kako SDA ima legitimitet i kapacitet da te procese u Skupštini kantona predvodi. U tom pravcu su obavili i određene razgovore, prije svega sa strankama sa kojima imaju saradnju na višim nivoima vlasti, poput Demokratske fronte (DF) ili PoMAK-a s kojim imaju saradnju na lokalnom nivou u Bihaću.

“Smatramo da bi jedan takav odnos dao temelj jedne ozbiljne grupacije koja bi mogla rukovoditi procesima u narednom periodu. Uvijek se do sada kritizirala SDA kada je upozoravala da vlast treba praviti po vertikali, da treba čekati Sarajevo i da vlast u našem kantonu treba biti kompaktibilna sa vladom na državnom i federalnom nivou. Danas ti što su to govorili kažu da treba sačekati Sarajevo i šta će biti na višim nivoima vlasti. Mi smatramo da ima jako puno problema, inzistiramo da se izborni rezultati implementiraju u najkraćem mogućem roku.”, poručuje Musić.

Matematika je u ovoj krajiškoj priči jasna. SDA sa DF-om i PoMAK-om ima 14 "ruku" u Skupštini USK-a, te navodno Jasmina Hušića iz Naše stranke. S druge strane, NES i SDP imaju 11 skupštinskih "ruku" i eventualno još jednu Stranke za BiH, što nije dovoljno za formiranje vlasti za što im nedostaju još četiri "ruke". To znači da će morati razgovarati sa DF-om i PoMAK-om a kako stvari trenutno stoje, ove dvije stranke nisu raspoložene da kvare svoj dogovor sa SDA.

Ko će uspjeti da formira skupštinsku većinu bit će jasno nakon 2. decembra.

(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo