Konferenciju su organizirale ambasade Kraljevine Norveške u Sarajevu i Beogradu u saradnji s Nordijskom poslovnom alijansom, Poslovnom asocijacijom Norveška - BiH i norveškim partnerima za saradnju u oblasti energetike, s ciljem predstavljanja norveške ekspertize i investitora zemljama zapadnog Balkana u oblasti obnovljivih izvora energije.
Na plenarnim sesijama razgovarano je o regionalnoj energetskoj perspektivi i norveškim ulaganjima u energetski sektor zapadnog Balkana, prilikama i mogućnostima finansiranja obnovljivih izvora energije, te o razvoju i iskustvima norveškog energetskog sektora u ovoj oblasti.
Predsjedavajući Tegeltija je rekao da u Bosni i Hercegovini postoji snažan interes za jačanje saradnje u energetskom sektoru s kompanijama iz Kraljevine Norveške, kao i otvorenost za regionalnu saradnju.
Istakao je da Bosna i Hercegovina ima neiskorištenog energetskog potencijala, a Norveška raspolaže znanjem, novim tehnologijama i mogućnostima finansiranja.
Tegeltija je rekao da BiH raspolaže značajnim energetskim kapacitetima, ali da većina postrojenja zahtijeva pojačano održavanje i dodatna ulaganja u modernizaciju.
Naglasio je da se to posebno odnosi na termoelektrane koje su u 2021. godini proizvele 59,2 posto neto-proizvodnje električne energije u Bosni i Hercegovini. Dodao je da postoji realna potreba radi stabilnosti energetskog sistema, posebno sada u vrijeme svjetske energetske krize, za obnovom nekoliko blokova u termoelektranama kako bi im se produžio radni vijek i smanjilo zagađenje.
Tegeltija je dodao da su oba entiteta, i Republika Srpska i Federacija BiH, u procesu usvajanju seta zakona koji su usmjereni na energetsku tranziciju ka čistoj energiji, što pokazuje jasno opredjeljenje Bosne i Hercegovine za prelazak s fosilnih goriva na obnovljive izvore energije.
Naglasio je da Bosna i Hercegovina maksimalno radi na otvaranju energetskog sektora za privatne investicije, a to se posebno odnosi na obnovljive izvore energije poput solarnih elektrana.
On je rekao da su vjetroelektrane i solarne elektrane u prošloj godini proizvele tek 2,6 posto neto-proizvodnje električne energije u BiH te da u ovoj oblasti postoji značajan prostor za dodatna ulaganja.
Tegeltija je istaknuo da energetske kompanije u BiH u narednom periodu planiraju značajna ulaganja u povećanje proizvodnih kapaciteta u okviru ključnih strateških ciljeva: sigurnosti snabdijevanja, cjenovne prihvatljivosti i ekološke održivosti. On je pozdravio interes norveških kompanija i investitora za ulaganje u energetski sektor BiH te pozvao na uspostavljanje saradnje s energetskim kompanijama u BiH, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.
(Vijesti.ba / FENA)