SAD je upozorio na nestašicu lijekova, hrane i vode u Sudanu. Poslao je stručnjake kako bi se katastrofa izbjegla.
Istovremeno, intenziviraju se evakuacije stranih diplomata i građana iz Khartouma.
U nedjelju je Velika Britanija uspješno evakuirala svoje diplomatsko osoblje i članove porodica iz Khartouma, dok su Njemačka i Francuska rekle da su evakuirale do sada više od 100 ljudi. Italija, Španija i Kanada također su evakuirale svoje državljane. Nizozemski vojni avion prevezao je evakuirane u Jordan rano u ponedjeljak, saopćilo je nizozemsko ministarstvo vanjskih poslova. SAD je još u subotu navečer evakuirao diplomate, djelatnike ambasade i njihove porodice.
Uz niz neuspješnih primirja, broj poginulih u Sudanu premašio je 420, uključujući 264 civila, a više od 3700 je ranjeno, prema lokalnim i međunarodnim nevladinim organizacijama. Analitičari međutim vjeruje da je ukupan broj smrtnih slučajeva i povrijeđenih, u više od devet dana borbi, puno veći.
Dok su bitke bjesnile u središtu sudanske prijestolnice u Omdurmanu, Samantha Power, čelnica Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), opisala je sumornu sliku stvarnosti na terenu.
“Borbe … su odnijele stotine života, povrijeđene su hiljade, uništena je demokratska težnja sudanskog naroda za demokratijom. Civilni zarobljenici u svojim domovima nemaju pristup očajnički potrebnim lijekovima, a suočavaju se s mogućnošću dugotrajne nestašice struje, vode i hrane,” kazala je Power.
"Još prije izbijanja sukoba, jedna trećina sudanskog stanovništva, gotovo 16 miliona ljudi, trebalo je humanitarnu pomoć kako bi zadovoljilo osnovne ljudske potrebe."
Podsjećamo, nasilje je kulminiralo kada su se sukobile vojne jedinice lojalne sudanskom vojnom vladaru, generalu Abdelu Fattahu al-Burhanu i Snage za brzu podršku (RSF), koje vodi Mohamed Hamdan Dagalo, poznat kao Hemedti, koji je zamjenik čelnika vladajućeg vijeća. Njihova borba za moć dovela je zemlju od 45 miliona ljudi, trećoj po veličini u Africi, u stanje haosa.
Sudan je bez funkcionalne vlasti od oktobra 2021. godine, kada je vojska smijenila prelaznu vladu premijera Abdalle Hamdoka i proglasila vanredno stanje u onome što su političke snage nazvale "pučem"
-Švicarska iz sigurnosnih razloga zatvorila ambasadu u Khartoumu-
Švicarska je iz sigurnosnih razloga odlučila da zatvori ambasadu u Khartoumu, glavnom gradu Sudana, gdje se od 15. aprila vodi oružani sukob.
"Zatvaramo našu ambasadu u Khartuomu iz sigurnosnih razloga. Osoblje ambasade i njihove porodice su evakuisani i na sigurnom su. To je omogućeno zahvaljujući saradnji sa našim partnerima, posebno Francuskom. Hvala na njihovoj podršci", navodi se u objavi na Twitter nalogu švicarskog Ministarstva vanjskih poslova.
-Italija evakuisala svoje državljane iz Sudana-
Italijanska premijerka Giorgia Meloni izjavila je da su evakuisani državljani Italije koji su tražili da napuste sukobima pogođeni Sudan.
"Nakon jednodnevnog nestrpljivog čekanja, svi naši državljani koji su htjeli napustiti Sudan su evakuisani. Među njima ima i stranaca", kazala je Meloni u saopćenju.
Meloni je izrazila zahvalnost svim nadležnim ministrima i državnim institucijama koji su radili na realizaciji evakuacije:
"Ovim povodom, želim ponoviti poziv na prekid sukoba kako bi se mogli započeti pregovori za uspostavljanje civilne vlade. Sudanu je potreban mir."
Prema navodima italijanskih medija, iz Khartouma, glavnog grada Sudana, u Džibuti je evakuisano ukupno 150 ljudi, od kojih 107 Italijana, a u Italiju će biti prebačeni avionima italijanskog ratnog vazduhoplovstva.
-Kina počela evakuaciju državljana iz sukobima pogođenog Sudana-
Kina je u ponedjeljak počela evakuaciju svojih državljana iz sukobima pogođenog Sudana.
Ministarstvo vanjskih poslova Kine potvrdilo je da je Peking pokrenuo operaciju evakuacije iz te afričke države, javila je kineska državna televizija "CGTN".
Mnoge države evakuisale su diplomatsko osoblje i državljane iz Sudana dok žestoke borbe između vojske i paravojnih Snaga za brzu podršku (RSF) traju već drugu sedmicu uprkos privremenom primirju za Ramazanski bajram.
(Vijesti.ba)