Litvanski parlament usvojio je u utorak zakon kojim se graničarima dozvoljava da vrate migrante koji ilegalno prelaze njenu granicu, odbacujući zabrinutost organizacija za ljudska prava.
Litvanija, Poljska i Letonija prijavile su nagli porast migranata od 2021. godine iz zemalja poput Iraka i Afganistana koji pokušavaju preći njihove granice iz Bjelorusije, što je, kako su oni i Brisel rekli, oblik hibridnog ratovanja osmišljenog da izvrši pritisak na Evropsku uniju zbog sankcija koje su uvedene Minsku.
Litvanski graničari već potiskuju migrante, na osnovu vladine uredbe iz avgusta 2021. godine, koja je sada izglasana kao zakon.
- U ovom geopolitičkom kontekstu nemamo alternativu: moramo se zaštititi, a za to su nam potrebni alati - rekla je ministrica unutrašnjih poslova Agne Bilotaite u parlamentu.
Zakon sadrži odredbe prema kojima migranti zatečeni u ilegalnom ulasku mogu biti vraćeni na osnovu odluke načelnika lokalne granične straže, bez mogućnosti žalbe.
Prema međunarodnom pravu, migranti imaju pravo zatražiti azil i zabranjeno je slanje potencijalnih tražilaca azila tamo gdje bi im život ili dobrobit mogli biti ugroženi.
Kritičari kao što je Amnesty International kažu da zakon riskira uskraćivanje azila ljudima kojima je potrebna zaštita.
- Dobijala sam konzistentne zabrinjavajuće izvještaje o obrascima nasilja i drugim kršenjima ljudskih prava počinjenim nad migrantima, uključujući i u kontekstu potiskivanja na granici Litvanije s Bjelorusijom - rekla je komesarka Vijeća Evrope za ljudska prava Dunja Mijatović.
(Vijesti.ba / FENA)