Između Srbije i njenog članstva u EU postoje još dva pitanja, a to su normalizacija odnosa sa Prištinom i neuvođenje sankcija Rusiji, izjavila je premijer Srbije Ana Brnabić tokom posjete Briselu, gdje se srela sa zvaničnicima EU.
Brnabićeva je, obraćajući se na panel-diskusiji, koju organizuje medijska platforma "Euraktiv Srbija" o temi "Da, ali: vizija budućnosti Srbije u EU", istakla da je kosovski problem jedan od najvećih izazova, koji ne zavisi samo od Srbije.
"Za tango je potrebno dvoje. Nažalost, u posljednja 24 mjeseca i posebno prošle godine, imali smo konstantnu tenziju, provokacije i nestabilnost", navela je Brnabićeva.
Ona je rekla da se Beograd, uz veliku podršku predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, trudi da situacija bude mirna i stabilna, koliko god je to moguće.
"To su pitanja koja uvijek `iskoče` i izvor su konstantne frustracije. Ali, sve u svemu, ako želite da postanete dio kluba, klubu je dozvoljeno da pomjeri stativu. Možete da budete frustrirani i nezadovoljni zbog toga, ali ako želite da postanete dio kluba, morate da poštujete njegova pravila", rekla je Brnabićeva.
Brnabićeva je istakla da je jedina opcija za održivu i prosperitetnu budućnost Srbije da postane članica EU, ističući da je to glavni strateški prioritet Srbije kada je riječ o spoljnoj politici.
"Mi smo ekonomski već dio EU. Kulturološki, geografski i istorijski smo dio evropskog kontinenta i evropske porodice nacija. Na kraju krajeva, ne mislim da imamo plan B", rekla je Brnabićeva.
Ona je navela da je 65 odsto direktnih stranih investicija u Srbiji iz EU, kao i da 65 do 70 odsto izvoza Srbije ide u zemlje Unije.
"To je put kojim je Srbija odlučila da ide i najbolji mogući put za nju. EU je najuspješniji mirovni projekat u istoriji čovječanstva i da, ukoliko neko treba da bude dio tog mirovnog procesa, to je svakako Balkan", rekla je Brnabićeva.
Brnabićeva je navela da Srbija ima otvorena dva od pet klastera, kao i da se nada da će do kraja godine biti otvoren još jedan, prenio je Tanjug.
Ona je ukazala da je Srbija najviše napredovala kada je riječ o ekonomiji, prosječna plata u Srbiji polako sustiže standard EU, a da je ostalo još mnogo reformi u oblasti vladavine prava, među kojima su potpuna implementacija medijske strategije, borba protiv korupcija, ljudska prava i prava nacionalnih manjina.
"U reformi pravosuđa promijenili smo naš Ustav, uz podršku EU, Savjeta Evrope i Venecijanske komisije, kako bismo bili sigurni da je naše pravosuđe u potpunosti nezavisno od bilo kakvog političkog uticaja", rekla je Brnabićeva.
Brnabićeva se danas u Briselu sastala sa komesarom EU za ekonomiju Paolom Đentilonijem, komesarom EU za proširenje Oliverom Varheljijem i predsjednikom Evropskog savjeta Šarlom Mišelom, te da predsjednikom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen.
(Vijesti.ba)