Dva su dana do velikog NATO-ova summita u Vilniusu.
Čelnici 31 države dolaze u Vilnius, glavni grad Litve, osjetljivo područje na NATO-ovu istočnom krilu. Samo 32 kilometra udaljena je granica s ruskom saveznicom Bjelorusijom, a 151 kilometar - ruska eksklava Kalinjingrad. NATO je Vilnius pretvorio u tvrđavu branjenu naprednim oružjem. Šesnaest članica Saveza poslalo je ukupno oko hiljadu vojnika kako bi štitili sastanak na vrhu koji se održava u utorak i srijedu. Mnoge države poslale su i napredne sistem protuzračne obrane koji baltičkim zemljama nedostaju.
Summit 11. i 12. jula bit će četvrti NATO-ov sastanak na vrhu od početka ruske invazije na Ukrajinu. Prvi je bio virtualni, 25. februara 2022., samo dan nakon početka krvavog rata, a zatim su održana još dva, u Bruxellesu i Madridu. Među ostalim, razgovarat će se o ukrajinskim i švedskim željama da se pridruže Savezu, izdvajanjima za obranu, povećanju zaliha streljiva i odbrambenim planovima.
Pojačan ritam okupljanja u suprotnosti je s prijašnjim rasporedom godišnjih summita i pokazuje kako je rat na vratima NATO-a vratio Savez u politički fokus, prenosi Hina.
Sigurnosne mjere u glavnom gradu Litve bit će iznimne. Zbog summita Vilnius je postao tvrđava koja se brani naprednim naoružanjem. Cilj je jasan - želi se pokazati da nije važno gdje se održava summit, važno je demonstrirati spremnost i snagu Saveza. Prvi čovjek odbrane miran, samouvjeren i siguran u svoje vojnike.
- Stanje je doista napeto zbog ruske agresije, a dodatnu napetost stvara Lukašenko i njegov režim koji cijelom svijetu prijeti nuklearnim oružjem. Sve to izaziva veliku zabrinutost, ali mi smo spremni na sve i, ono najvažnije, svi zajedno surađujemo u organizaciji ovog sastanka na vrhu, rekao je Rustamas Liubajevas, zapovjednik granične službe Litve.
Šesnaest članica NATO-a poslalo je ukupno oko 1000 vojnika kako bi štitili summit, a mnoge države šalju napredne sustave protuzračne obrane koji baltičkim zemljama nedostaju, poput Patriota ili NASAMS-a.
- Bilo bi više nego neodgovorno da naše nebo bude nezaštićeno dok stižu američki predsjednik Joe Biden i vođe 40 zemalja, rekao je litavski predsjednik Naused Gitanaa.
Litva od početka ruske agresije živi u posebnim uvjetima. Svjesni su opasnosti koja prijeti od prvog susjeda, kao i toga da je jedino NATO sposoban pružiti sigurnost ne samo njima nego i cijeloj Europi.
(Vijesti.ba)