Izraelski predsjednik Isaac Herzog obratit će se američkom Kongresu u srijedu, završavajući posjetu u cilju uvjeravanja Sjedinjenih Država da je izraelska demokratija i dalje snažna uprkos pokušajima vlade da revidira pravosudni sistem zemlje.
U utorak se američki predsjednik Joe Biden sastao s Herzogom, čija je funkcija uglavnom ceremonijalna, i naglasio bliske veze njihovih zemalja uprkos napetostima Sjedinjenih Država s vladom izraelskog premijera Benjamina Netanyahua.
- Izraelska demokratija je čvrsta i otporna, i na trenutnu debatu u Izraelu sa svim aspektima definitivno treba gledati kao na priznanje snazi izraelske demokratije - izjavio je Herzog novinarima u krugu Bijele kuće nakon sastanka s Bidenom.
Herzog slijedi primjer svog oca, Chaima Herzoga, koji je kao predsjednik 1987. godine dobio istu rijetku čast da se obrati na zajedničkom sastanku Predstavničkog doma i Senata, što je jedno od najviših izražavanja poštovanja koje Washington pruža stranim uglednicima.
Poziv su uputili čelnici Kongresa prošle godine povodom obilježavanja 75. godišnjice osnivanja Izraela.
Govor nije bez kontroverzi.
Veze su zategnute zbog proširenja izraelskih naselja na okupiranoj Zapadnoj obali i onoga što Washington vidi kao smanjenje izgleda za dvodržavno rješenje odnosa s Palestincima, kao i zbog revizije pravosuđa koja je mjesecima privlačila demonstrante na ulice Izraela koji je osuđuju kao antidemokratski potez.
Nekolicina najprogresivnijih demokrata u Kongresu tvrdi da će bojkotirati Herzogov govor.
Predstavnica Rashida Tlaib, koja je palestinska Amerikanka, saopćila je na Twitteru da neće prisustvovati.
- Pozivam sve članove Kongresa koji se zalažu za ljudska prava za sve da mi se pridruže - navodi ona u tweetu sa slikom na kojoj drži natpis “Bojkot aparthejda" na stepenicama Capitola.
Zastupnici Ilhan Omar, Jamaal Bowman i Alexandria Ocasio-Cortez također nisu planirali prisustvovati.
Omar je na Twitteru navela da "nema šanse paklu" da će ona biti na govoru.
- Obraćanje izraelskog predsjednika Isaaca Herzoga dolazi u ime najdesnije vlade u istoriji Izraela, u vrijeme kada vlada otvoreno obećava da će 'srušiti' palestinske nade u državnost - u suštini zabijajući ekser u kovčeg mira i dvodržavnog rješenja - piše Omar u tweetu.
Nije neobično da članovi Kongresa propuštaju obraćanja stranih lidera. Nekoliko ih je preskočilo govor indijskog premijera Narendre Modija u Kongresu u junu, pozivajući se na teme među kojima je i zabrinutost za ljudska prava.
Više od 50 demokrata držalo se podalje od Netanyahuovog govora u Kongresu 2015. koji je viđen kao zagrljaj republikanaca u Kongresu i prezir prema iranskoj politici tadašnjeg demokratskog predsjednika Baracka Obame. Biden, koji je tada bio potpredsjednik, a samim tim i predsjednik Senata, također nije prisustvovao.
Biden i Herzog su se posljednji put sastali u Bijeloj kući u oktobru. Netanyahu se vratio na vlast u decembru.
Biden je u ponedjeljak pozvao Netanyahua u Sjedinjene Države u službenu posjetu kasnije ove godine.
Biden je odustao od upućivanja poziva zbog zabrinutosti u vezi sa jevrejskih naselja i planirane revizije pravosuđa. Izraelci mjesecima protestiraju zbog tog plana.
Zagovornici reforme pravosuđa izraelske vlade kažu da je Vrhovni sud zemlje postao previše intervencionistički nastrojen i da će promjena olakšati efikasnu upravu.
Protivnici kažu da će promjena oslabiti Vrhovni sud, koji u zemlji koja nema ustav i jednodomni parlament kojim dominira vlada - ima ključnu ulogu u zaštiti građanskih prava i sloboda, prenosi Reuters.
(Vijesti.ba)