Rektor Univerziteta u Sarajevu Rifat Škrijelj danas se prvi put oglasio po pitanju dvije studentice Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije koje su veličale ratne zločince, nakon čega su dobile stipendiju za studij u Beogradu na poziv direktora BIA-e Aleksandra Vulina.
"Nisam se do danas želio oglašavati. Biću vrlo kratak. Univerzitet u Sarajevu je otvorena zajednica, ovdje su dobrodošli svi studenti koji poštuju BiH, Federaciju BiH i Kanton Sarajevo i koji prihvataju sve zakone koji se ovdje primjenjuju. Na univerzitetu nema mjesta za one koji negiraju genocid i one koji zločince nazivaju herojima. To se odnosi i na studente i na zaposlene. Naš stav po tom pitanju nikad neće biti upitan, jer se mi suosjećamo sa porodicama žrtava", započeo je Škrijelj, te nastavio:
"Činjenica je da su te dvije djevojke odstupile od pravila koja mora poštovati svaki student UNSA, zato će snositi posljedice. Nikoga nećemo pozivati na javni linč, ali pozivamo studente da se suzdrže od zapaljive retorike. Pozivam sve studente da budu korektni prema svojim kolegama, studentima iz RS-a jer njih je jako puno ovdje. Oni nisu krivi za ovo što su uradile ove dvije studentice. Univerzitet Sarajevo je otvorena sredina, ovdje su dobrodošli studenti iz cijelog svijeta, a kamoli iz drugih krajeva BiH".
"Moj javni poziv svim studentima sarajevskog Univerziteta, bez obzira na vjeru, naciju, politiku, da poštuju jedni druge, vole jedni druge i grade odnose za dobrobit društva".
Rifat Škrijelj nije želio previše komentarisati najave da će ove dvije studentice dobiti stipendiju na Univerzitetu u Beogradu.
"Srbija im namjerava dati stipendije, ali ne želim to komentarisati jer te najave dolaze od lica iz politike. Ukoliko budu potpisane na Univerzitet u Beogradu, s kojim imamo ugovor o saradnji, razmotrit ćemo hoćemo li ostati u takvim odnosima s tim Univerzitetom. Ako bi neko povrijedio na sličan način pravila i zakone Srbije, ne bi mogli naći mjesto ovdje kod nas. Jer oni koji nisu dobro došli na njihovim fakultetima u Beogradu, Kragujevcu ili Nišu, nisam siguran da bi na ovom Univerzitetu našli svoje utočište. Nagraditi nekoga ko prekrši nečije zakone je, u najmanju ruku, za svaku osudu".
Rifat Škrijelj je kasnije govorio i o slučaju 'Sebija Izetbegović'.
"Ne praktikujem davati bilo kakve komenatre sudskih odluka, jer se one ne komentarišu. Danas smo dobili obavještenje Kantonalnog Tužilaštva. UNSA je postupala po Zakonu o visokom obrazovnaju, statutu i svim pozantim propisima. Postupak utvrđivanja krivične odgovornsoti nije bio u interesu Senata UNSA. Određene institucije su pokrenule krivični postupak. Postupci Tužilaštva nemaju nikakve veze sa postupcima Senata", rekao je Škrijelj, te nastavio:
"Sve odluke koje smo donijeli o Sebiji Izetebgović ostaju na snazi, dok Sud ne donese konačnu odluku. To je odluka o brisanju iz matične knjige doktoranata i magistara. Kada Kantonalni sud kaže svoj stav, onda ćemo znati šta će biti sa mjerama osiguranja, brisanja iz matične knjige doktoranata".
"Sebija Izetbegović nije dostavila uvjerenja da je položila ispite u Zagrebu, nije dostavila niti jednu odluku. Niti je dostavila diplomu magistara. Odluke koje donio Senat i rekotr su na snazi do konačnog rješenja na suda".
"Zbog stalnih pritisaka javnosti i advokatskog tima Sebije Izetbegović, odlučio sam da ih javno prozovem da prestanu sa tim. Upućunivane su prijave protiv mene, i očigledno da je u cilju advokatskog tima i NN osoba da se osvete rektoru Univerziteta. Univerzitet će promjneit odluku kada to sud donese, a ne advokati Sebije Izetbegović".
"Ja sam u startu želio da Sebija donese tu dokumentaciju, vršene su zamjene teza da ja iz nekog političkog dogoovra to radim. Kao utjeha advokatskom timu, ja nisam žalostan zbog ove odulke. Drago mi je da Sebija Izetbegović nema krivičnu odgovornsot, ali će se postaviti pitanje ko je odgovoran da ona nastavi školovanje sa tom nedovoljnom dokumnatacijom".
O diplomi Elmedina Konakovića...
"Što se tiče dipolme Elmedina Konakovića, nema potrebe da to tražim jer je sve potvrđeno u ISSS sistemu. Za njegovu diplomu je sačinjeno 11 zapisnika", zaključio je Škrijelj.
(Vijesti.ba)