U Briševu je danas obilježena 31. godišnjica zločina, u kojem je 1992. godine ubijeno 67 mještana hrvatske nacionalnosti iz ovog sela.
Uz prisustvo velikog broja vjernika u mjesnoj crkvi služena je sveta misa.
Selo Briševo kod Prijedora mjesto je najmasovnijeg stradanja bosanskih Hrvata u jednom danu tokom agresije na BIH.
U ovom mjestu srpske snage 24. i 25. jula 1992. godine ubili su 67 mještana Hrvata. Napad su izveli pripadnici 5. Kozaračke brigade i 6. Krajiške brigade Vojske Republike Srpske.
Smaknute su čitave porodice Briševa: Matanovića 13, Buzuka 10, Ivandića devetero, Marijana sedmero, Mlinara i Komljena po petero…
U pokolju su ubijeni i otac Mladen Matanović, te dva sina: 16- godišnji Ervin i 18-godišnji Johan Matanović.
Preživjeli svjedoci tvrde da su u strašnim zločinima stradale cijele porodice.
Prije ubistva gotovo sve žene su silovane, a muškarci masakrirani odsijecanjem noseva, spolnih organa, ušij te drugim neopisivim načinima mučenja…
Najmlađa žrtva bio je 14-godišnji Ervin Matanović, a najstarija 81-godišnji Stipo Dimač.
Prema izjavama preživjelih, zločinci su žrtve tukli do smrti, presijecali im noževima tetive na nogama i rukama, trgali im s tijela komade tkiva, parali trbuhe, odsijecali nosove, uši i spolne organe, lomili rebra, klali i ubijali ih krampovima i drvenim toljagama.
Sadistička iživljavanja nad muškarcima morale su gledati žene (njihove supruge, majke, sestre), a mlađe žene i djevojke su gotovo sve bile silovane.
U Briševu je 1991. godine živjelo ukupno 405 stanovnika (od čega 370 Hrvata i 7 Srba), a danas je selo pusto.
U presudi Radoslavu Brđaninu, bivšem političkom vođi Autonomne regije Krajina, navodi se kako su prije granatiranja Briševa vlasti bosanskih Srba na tom području zahtijevale od mještana da im predaju sve oružje. Iako se radilo samo o lovačkim puškama i pištoljima u zakonitom posjedu, oružje je predato bosanskim Srbima u Rasavcima.
Osim kod Brđanina, kojeg je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) osudio na 30 godina zatvora, zločin u Briševu je konstatovan u više sudskih presuda.
U presudi Ratku Mladiću, bivšem komandantu Glavnog štaba Vojske Republike Srpske osuđenom na doživotnu kaznu zatvora, navodi se kako je od ukupnog broja žrtava bilo 14 žena i četvero invalida, kao i da je pet žrtava bilo mlađe od 18, a 13 starije od 60 godina.
“U toj istoj grupi žrtava, 18 ih je pronađeno u civilnoj odjeći. (…) Briševo je bilo nenaoružano selo i u njemu u to vrijeme nije bilo nikakvih borbenih aktivnosti”, navodi se u presudi kod Mladića.
“U zatočenički centar u hali ‘Krings’ u Sanskom Mostu dovedeno je 36 muškaraca iz sela Briševa. Narednih sedmica, vojnici su pljačkali to područje i rušili kuće, kao i jednu katoličku crkvu”, navodi se u presudi Momčilu Krajišniku, bivšem predsjedniku Skupštine Republike Srpske osuđenom na 20 godina zatvora.
Preživjele Briševljane najviše boli što za zločine počinjene u njihovom mjestu nisu odgovarali direktni počinioci, javlja BIRN.
Foto: RTV Sana / Birn
(Vijesti.ba)