Na ovogodišnoj trci dajak čamaca koji se organizuje već 20 godina prvo mjesto je osvojio Andrej Zamolo. On se dajakaštvom bavi od malih nogu, a u trkama učetvuje od 1996. godine.
Osim toga on i njegov brat se bave i pravljenjem dajak čamaca a zanat su naslijedili od djeda i oca.
Andrej nije krio zadovoljstvo što je ove godine trijumfovao na trkama, ističući da i njegova ćerka Katarina već šest godina vozi dajak čamac, te da je za vožnju zainteresovan i njegov sin Sergej.
"Dajak čamac je dio tradicije moje porodice i drago mi je da će i moja djeca da je nastave. Inače, vožnja dajak čamca je odličan vid rekreacije. Nećemo reći da je to sport, ali radi se o jednoj vještini i specifična je jer je unikatna i dio je Banjalučkog identiteta. Ove godine mi iz škole dajakaštva imamo veći broj polaznika djevojaka nego muškaraca. Dakle, i djevojke su otkrile potencijal u ovoj vještini i on im omogućava i dobru rekreaciju, ali i kvalitetno druženje i uživanje u rijeci Vrbas", kazao je Zamolo.
On je dodao da su organizatori imali sreću jer je vrijeme bilo odlično za trku, te da je i nivo Vrbasa bio idealan za trku.
"Zadovoljan sam i brojem publike koja je bila prisutna i bodrila takmičare. Ja na takmičenju učestvujem od 1996. godine. U tom vremenskom periodu pobjedio sam preko deset puta. Imao sam i dve do tri godine prekida, ali u principu uvijek se rado odazovem ovom događaju", kazao je Zamolo.
Na ovogodišnjoj trci dajak čamaca učestvovao je i Uglješa Knežević, koji je po zanimanju profesor filozofije i sociologije.
"Dajakaštvom se bavim pet godina i u početku i nije bilo baš lako. Mnogo je bitno imati snage, ali i steći tehniku upravljanja čamcem i baratanja dajakom", pojasnio je Knežević.
On je dodao da sezona vožnje počinje negdje pred kraj proljeća a traje sve do septembra, mada nekada može potrajati i do novembra.
"Jako je teško voziti čamac kad je vodostaj Vrbasa veliki, jer je tada gotovo i nemoguće upravljati dajakom. U vremenu kada nije sezona vožnje dajakaši kondiciju održavaju tako što se bave raznim vidovima kondicionih sportova", rekao je sagovornik.
Prednost članova "Dajak kluba" je što mogu koristiti čamce koji su u vlasništvu kluba i oni su im dostupni svakodnevno tokom cijele sezone.
"Zanimljivo je kazati da je u našem klubu svake godine sve više djevojaka a ove godine imaćemo i pet učesnica na trkama što kazuje da je dajakaštvo postao jako popularno među omladinom", istakao je Knežević.
E.B.
(Vijesti.ba)