03.08.2023 / 12:00 Svijet - Niamey

Vojni zapovjednici ECOWAS-a razmatraju odgovor na puč u Nigeru

Vojni zapovjednici ECOWAS-a razmatraju odgovor na puč u Nigeru
Foto: FENA

Vojni zapovjednici država zapadne Afrike u četvrtak su zaključili dvodnevni sastanak na kome se raspravljalo o prošlosedmičnom puču u Nigeru – u razgovorima za koje su obećali da će poslati snažnu poruku o njihovoj netoleranciji prema neustavnom preuzimanju vlasti.

Ekonomska zajednica zapadnoafričkih država (ECOWAS) objavila je sankcije, prijetnje vojnom intervencijom i diplomatske poteze, u nastojanju da vrati na vlast izabranog predsjednika Mohameda Bazouma.

Nije jasno da li će sastanak vojnih zapovjednika u nigerijskoj prijestolnici Abudži pružti dodatne detalje o prijetnji bloka da odobri upotrebu sile ukoliko vođe puča ne vrate Bazouma na vlast u roku do nedjelje - njihov najjači stav do sada nakon niza vojnih udarau regiji.

U srijedu navečer, hunta u Nigeru obećala je da neće pokleknuti pod vanjskim pritiskom, odbacujući sankcije i upozorenje ECOWAS-a da bi mogao intervenirati.

Previranja su navela neke evropske zemlje da evakuišu građane avionom iz Nigera. U srijedu su Sjedinjene Države saopćile da su naredile evakuaciju dijela osoblja i porodica iz svoje ambasade, iako je misija i dalje otvorena i više rukovodstvo nastavlja raditi tamo.

ECOWAS se bori da obuzda demokratsko nazadovanje u zapadnoj Africi i obećao je da se državni udari više neće tolerirati nakon vojnih preuzimanja vlasti u državama članicama Maliju, Burkini Faso i Gvineji i pokušaja državnog udara u Gvineji Bisau u posljednje dvije godine.

Postoje, međutim rani nagovještaji da posljedice njegovih sankcija počinju da djeluju - Nigerija je prekinula snabdijevanje Nigera električnom energijom, dok su nigerske kamiondžije blokirane na cestama.

Abdourahamane Tiani, bivši zapovjednik Bazoumove predsjedničke garde, zatvorio je Bazouma u svojoj palati prošle srijede, a kasnije se proglasio šefom države.

Niger je važan zapadni saveznik u borbi protiv islamističkih pobunjenika, a prevrat su osudile strane sile. Niger je također sedmi po veličini svjetski proizvođač urana, radioaktivnog metala koji se naširoko koristi za nuklearnu energiju i liječenje raka.

Američki državni sekretar Antony Blinken poručio je Bazoumu u telefonskom razgovoru u srijedu da su SAD i dalje opredijeljene za obnovu izabrane Bazoumove vlade, saopćio je State Department, prenosi Reuters.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo