27.10.2023 / 12:16 BiH - IDDEEA

Elektronski potpis u BiH: Kada će u potpunosti zaživjeti?

Elektronski potpis u BiH: Kada će u potpunosti zaživjeti?
Foto: Network Neum
Predstavnici Instituta za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine i Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine - IDDEEA potpisali su partnerski ugovor, koji predstavlja značajan korak u unaprjeđenju elektronskog potpisa u BiH i obećava niz prednosti za građane.

U ime tih institucija navedeno partnerstvo su potpisali direktorica Instituta za mjeriteljstvo BiH Milica Ristović Krstić i direktor IDDEEA-e Almir Badnjević.

Partnerstvo ima za cilj unaprijediti kvalitetu i tačnost elektronskih potpisa, što će značajno poboljšati bezbjednost i integritet podataka.


Implementacija tog projekta predstavlja ključni korak u poboljšanju elektronskog potpisa u Bosni i Hercegovini, pružajući građanima i privredi tačna vremena za elektronske potpise. Očekuje se da će ovo partnerstvo donijeti brojne prednosti, uključujući:

Preciznost i pouzdanost: Institut za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine će pružiti svoje stručno znanje kako bi obezbjedio preciznost i pouzdanost vremena za elektronske potpise.

Bezbjednost i integritet podataka: Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine doprinijet će svojom ekspertizmom u oblasti elektronskog potpisa kako bi se osigurala sigurnost i integritet elektronskih podataka.

To partnerstvo predstavlja ključni korak u unaprjeđenju elektronskog potpisa u Bosni i Hercegovini, pružajući tačno vrijeme za potrebe elektronskog potpisa. Nadamo se da će ova inicijativa donijeti brojne prednosti našoj zajednici i da će podržati daljnji razvoj digitalnih usluga u našoj zemlji, saopćeno je iz IDDEEA-e, prenosi FENA.

Potpis u Neumu


Nedavno su na konferenciji Network BIH u Neumu predstavnick GS1 Bosne i Hercegovine i PENNY PLUS d.o.o. Sarajevo pred auditorijem potpisali pravno valjan ugovor o saradnji koristeći certifikovani elektronski potpis, čime su jasno dokazali da se elektronski potpis može nesmetano koristiti u BiH.

Direktor GS1 Bosna i Hercegovina, Adi Turković, izrazio je važnost ovog događaja:

“Ova saradnja s PENNY PLUS-om nije samo korak naprijed za naše organizacije, već i za bh. poslovnu zajednicu u cjelini. Digitalni potpis nije samo tehnološki alat, već i temelj za pouzdanu, transparentnu i sigurnu trgovinu.”

Direktor Penny plus i Penny marketi Almedin Kadrić, izrazio je zadovoljstvo zbog ove saradnje:

“Ova inicijativa će olakšati našim kupcima i partnerima da posluju s nama. Digitalni potpis stvara povjerenje koje je ključno u modernom poslovanju, i mi smo ponosni što smo pioniri u ovoj oblasti u Bosni i Hercegovini. Koristim ovu priliku da pozovem direktore i drugih bh. kompanija da podnesu zahtjev za digitalni potpis i da mi kao privreda napravimo korak naprijed.”


(Vijesti.ba)

Izdvajamo