6°C
Mostar 13°C
Tuzla 10°C
Banja Luka 10°C
Bihać 9°C

17.04.2024 / 09:40 Svijet - Američka ambasadorica

Thomas-Greenfield: Punopravno palestinsko članstvo u UN-u neće pomoći dvodržavnom rješenju

Thomas-Greenfield: Punopravno palestinsko članstvo u UN-u neće pomoći dvodržavnom rješenju
Linda Thomas-Greenfield / Agencije
Ne vidimo da će nas donošenje rezolucije u Vijeću sigurnosti nužno dovesti do mjesta gdje možemo pronaći dvodržavno rješenje i napredovati - kazala je Thomas-Greenfield.

Američka ambasadorica pri Ujedinjenim narodima Linda Thomas-Greenfield izjavila je u srijedu da nije vidjela rezoluciju UN-a koja preporučuje da Palestinske vlasti postanu punopravni članica UN-a koja bi pomogla u dvodržavnom rješenju izraelsko-palestinskog sukoba.

Thomas-Greenfield je to izjavila na konferenciji za novinare u Seulu, nakon što je upitana da li su Sjedinjene Države otvorene da priznaju zahtjev Palestinskih vlasti za punopravno članstvo u UN-u.

- Ne vidimo da će nas donošenje rezolucije u Vijeću sigurnosti nužno dovesti do mjesta gdje možemo pronaći dvodržavno rješenje i napredovati - kazala je Thomas-Greenfield.

Naglasila je da je američki predsjednik Joe Biden kategorički izjaviao da Washington podržava dvodržavno rješenje i da radi na terenu kako bi se ono što prije uspostavilo.

Očekuje se da će Palestinske vlasti podstaknuti 15-člano Vijeće sigurnosti da već u četvrtak glasa o nacrtu rezolucije u kojoj se preporučuje da postane punopravni član Svjetske organizacije, saopćile su diplomate. Članica Vijeća sigurnosti, Alžir, proslijedla je nacrt teksta u utorak navečer, prenosi Reuters.

Komitet Vijeća sigurnosti UN-a koji je razmatrao aplikaciju "nije mogao dati jednoglasnu preporuku" o tome da li ispunjava kriterije, navodi se u izvještaju odbora koji je u utorak vidio Reuters.

Zahtjev za punopravno članstvo u UN-u mora odobriti Vijeće sigurnosti - gdje Sjedinjene Države mogu staviti veto – a zatim najmanje dvije trećine Generalne skupštine od 193 člana.

Mali napredak je postignut u postizanju palestinske državnosti od potpisivanja sporazuma u Oslu između Izraela i Palestinske vlasti početkom 1990-ih.

Među preprekama je i širenje izraelskih naselja, a izraelski ambasador u UN-u Gilad Erdan rekao je da palestinske vlasti nisu ispunile tražene kriterije za državnost.

Palestinske vlasti, na čelu s predsjednikom Mahmoudom Abbasom, imaju ograničenu samoupravu na Zapadnoj obali i izraelski su partner Sporazuma iz Osla. Hamas je 2007. zbacio Palestinske vlasti s vlasti u Pojasu Gaze.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo