Bieliachkova ističe da taj broj nije konačan, jer uključuje samo izjave koje su dali građani Ukrajine o sumnji da je neka osoba nestala. U ovaj broj ne ulaze oni ljudi koji se nalaze na privremeno okupiranim teritorijama Ukrajine, kao i u slučajevima ako je negdje poginula cijela porodica ili na bilo koji način ne postoji mogućnost prijave nastalih.
Olena Bieliachkova članica je delegacije s predstavnicama civilnog društva te porodicama nestalih i nastradalih Ukrajinaca koja je doputovala u Bosnu i Hercegovinu kako bi se upoznala sa procesom traženja nestalih.
Koordinatorica Udruženje Medijska inicijativa za ljudska prava Olena Bieliachkova smatra da će dolazak u Bosnu i Hercegovinu biti značajan.
- S obzirom na to da se naša zemlja nalazi u ratu, važno je da razumijemo šta već za vrijeme rata radimo kako treba, kad govorimo o pronalaženju nestalih i šta radimo kako ne treba. Mislim da će nam iskustvo BiH mnogo pomoći -kazala je ona.
Govoreći o nastanku Udruženja Medijska inicijativa za ljudska prava Bieliachkova je kazala da ova organizacija postoji od 2016. godine, te da su je osnovali novinari. To su bile Olga Rešetilova i Marija Tomak, kojima se kasnije pridružilo još novinara.
- Zajedno su organizaciju napravili tako da se ona prije svega borila za ljudska prava. Vremenom se spektar njihovih djelatnosti širio. Od početka 2022. i početka agresije Ruske Federacije na Ukrajinu posvećuju se otkrivanju vojnih zločina u Ukrajini, njihovog istraživanja, načina na koji su organizovani na teritoriji Ukrajine, dokumentovanja te razmjene međunarodnih informacija. Posebnu pažnju posvećujemo osobama koje su nestale i njihovom pronalaženju - podvukla je u razgovoru za Fenu Olena Bieliachkova.
(Vijesti.ba / FENA)