4°C
Mostar 9°C
Tuzla 8°C
Banja Luka 8°C
Bihać 6°C

08.08.2024 / 20:00 BiH - Razgovor za Vijesti.ba

Dragušić: Zdravstvo u RS na izdisaju, kasne plate, kadar odlazi

Dragušić: Zdravstvo u RS na izdisaju, kasne plate, kadar odlazi
Foto: Vijesti.ba

Samostalni sindikat radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Republike Srpske izražava ozbiljnu zabrinutost zbog trenutne situacije u zdravstvenom sektoru.

Kašnjenje plata i uplata poreza i doprinosa, naročito u domovima zdravlja na jugu Republike Srpske i bolnicama u Doboju, Trebinju, Foči i Bijeljini, ozbiljno ugrožava radnike i kvalitet zdravstvenih usluga koje pružaju pacijentima, kažu iz sindikata.

“Na osnovu naših dopisa, danas su počele isplate plata u pojedinim ustanovama, što je pozitivan korak ka rješavanju ove krize. Međutim, ovo nije dovoljno da bi se trajno riješili svi problemi. Naša situacija je dodatno pogoršana zaduživanjem Fonda zdravstvenog osiguranja i nedostatkom adekvatne komunikacije između lokalnih vlasti i resornog ministarstva, što otežava pronalaženje održivih rješenja”, kaže Aleksandar Dragušić, zamjenik predsjednika, za Vijesti.ba.

Odlazak kadra

Pored finansijskih problema, zdravstveni sektor se suočava sa ozbiljnim odlaskom kadra, što je postalo jedan od najurgentnijih problema, napominje naš sagovornik.

“Medicinske sestre, mladi ljekari, i drugi stručnjaci, zbog niskih plata i teških radnih uslova, masovno napuštaju Republiku Srpsku u potrazi za boljim uslovima rada u inostranstvu. Ovaj trend ne samo da dovodi do akutnog nedostatka kadra, već i dodatno opterećuje preostale radnike koji su pretrpani dodatnim obavezama. Posljedice su ozbiljne – smanjenje broja zdravstvenih radnika direktno utiče na kvalitet i dostupnost zdravstvenih usluga, što ugrožava zdravlje naših građana”, kaže Dragišić.

Odlazak kadra iz zdravstvenog sektora postaje alarmantno ozbiljan problem koji se može više ignorisati.

Medicinske sestre, ljekari i drugi ključni radnici, zbog loših plata i teških radnih uslova, masovno napuštaju Republiku Srpsku u potrazi za boljim prilikama u inostranstvu. Ovaj trend nije samo posljedica finansijske neadekvatnosti, već i rezultantni znak duboke krize u organizaciji i upravljanju našim zdravstvenim sistemom, priča naš sagovornik.

“Svakodnevno se suočavamo sa nedostatkom osoblja, što direktno utiče na kvalitet i dostupnost zdravstvenih usluga za građane. Kao posledica, preostali radnici su preopterećeni i iscrpljeni, što dodatno pogoršava već tešku situaciju. Ako se ovaj trend nastavi, može doći do ozbiljnih posljedica po funkcionisanje zdravstvenog sistema, uključujući smanjenje pristupačnosti i kvaliteta usluga. Odlazak kadra takođe stvara spiralu negativnog uticaja – smanjeni broj radnika vodi ka još većem opterećenju i nezadovoljstvu, što podstiče dalji odlazak. Potrebne su hitne i odlučne mjere kako bi se zaustavio ovaj trend i obezbedili adekvatni uslovi za rad i razvoj našeg kadra. Ako se situacija ne riješi odmah, zdravstveni sektor će se suočiti s ozbiljnim posljedicama koje će biti teže sanirati. Ovaj problem ne može i ne smije biti zanemaren – bez ozbiljnih promjena, naš zdravstveni sistem će se suočiti s katastrofalnim posljedicama”, kaže Dragušić.

Podjela u sindikatu

Poseban problem predstavlja i formiranje novog Sindikata nemedicinskih radnika u zdravstvu Republike Srpske. Ovaj potez očigledno ima za cilj da se podijeli sindikalna moć i oslabi pregovaračka sposobnost, što otežava borbu za prava svih radnika. Trenutno postoji pet različitih sindikata u sektoru, što samo dodatno fragmentira snagu i otežava koordinaciju i zajednički nastup pred vlastima.

“Mi smo na vrijeme upozoravali na ovu fragmentaciju i poručujemo direktorima javnih ustanovima, resornom ministru i predsjedniku Vlade da i oni formiraju svoj sindikat, pa da bar jasno znamo ko stoji iza koga. Takođe, suočavamo se sa pritiscima vlasti koji dodatno komplikuju situaciju. Nedavne odluke i strategije za formiranje novog sindikata, a koje su po našim sumnjama preduzete od strane ljudi na rukovodećim pozicijama u oblasti zdravstva izgledaju kao pokušaj da se obezvrijede legitimni zahtjevi radnika i da se minimizuje uticaj našeg sindikata, koji je podsjećamo jedan od dva najbrojnija sindikata koji djeluju u oblasti zdravstva u Republici Srpskoj. Umjesto da se suoče sa stvarnim problemima, vlast pokušava da preusmjere pažnju na konflikte unutar sindikata i smanje pritisak na sebe, što samo produbljuje postojeće probleme” – kaže Dragušić.

Pritisci su vezani za prijetnje, ucjene i razne segmente mobinga, a što se sprovodi na način da se radnicima direktno sugeriše ko je čiji i ko treba biti u kom sindikatu. Navedeno je jednostavno neprihvatljivo jer predstavlja eksplicitno kršenje zakona, kolektivnih ugovora i međunarodnih konvencija koje su vezane za sindikalni rad, napominje naš sagovornik.

“Apelujemo na hitno rješavanje svih navedenih problema. Očekujemo od nadležnih vlasti da obezbjede redovnu isplatu plata, pravovremenu uplatu poreza i doprinosa, te stabilno finansiranje zdravstvenog sistema. Ako se trenutna situacija ne riješi odmah i sada, bićemo primorani da preduzmemo radikalne mjere, pa ako treba i bez podrške drugih sindikata. Nećemo tolerisati dalje neodgovorno upravljanje i zahtjevamo da se ispune obaveze prema radnicima koji su ključni za zdravlje građana Republike Srpske” – kaže Dragišić.

Strpljenje pri kraju

Strpljenje radnika u zdravstvu je na izdisaju i više se ne može trpiti neodgovorno upravljanje zdravstvenim sektorom, kaže naš sagovornik.

“Ako se trenutna situacija odmah ne riješi, bićemo prisiljeni na ozbiljne i odlučne akcije. Vlastima i resornom ministarstvu jasno poručujemo da preduzmu konkretne korake kako bi se obezbijedila stabilnost plata i pravovremene uplate poreza i doprinosa, inače ćemo biti primorani da ove radikalne mjere i sprovedemo. Apsurdno je da u XXI vijeku pričamo o redovnosti plata, a ne o njihovom povećanju. Neprihvatljivo je da građani Republike Srpske i radnici plaćaju cijenu lošeg upravljanja i neodgovornosti. Ako ne vidimo hitne i konkretne promene, naše daljnje akcije će biti drastične i neće se moći ignorisati! A nemojte zaboraviti da su lokalni izbori, dobro razmislite da li će vam radnici u zdravstvu dati podršku i da li ste je uopšte zaslužili”, zaključuje Dragušić.

LJ.M

(Vijesti.ba)

Izdvajamo