U sjedištu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine počela je javna rasprava o Nacrtu zakona koji bi, u slučaju da ga odobre oba doma, propisao doživotnu mjesečnu finansijsku naknadu zaslužnim sportistima u Federaciji BiH.
Zakon su službeno predložile Adisa Kokić Hinović, zastupnica u Predstavničkom domu, te Silva Banović, delegatkinja u Domu naroda.
Kokić Hinović je navela da u Federaciji BiH trenutno živi između 20 i 40 vrhunskih sportista koji ispunjavaju uslove za doživotnu mjesečnu finansijsku naknadu. Kako je kazala, predloženo je da naknade dobiju osvajači prvog, drugog i trećeg mjesta na svjetskim prvenstvima, olimpijskim igrama, evropskim prvenstvima i paraolimpijskim igrama.
"Nakon usvajanja u Predstavničkom domu 2022. godine, nažalost čekali smo tri godine da to bude usvojeno i u Domu naroda. Danas smo tu da čujemo širu javnu raspravu, sve primjedbe, sugestije i prijedloge za kreiranje najboljeg prijedloga zakona o doživotnoj mjesečnoj naknadi ili kako mi volimo reći takozvanoj sportskoj penziji. Slično rješenje već postoji u Republici Srpskoj i zemljama okruženja, tako da je samo u Federaciji BiH ovo pitanje ostalo neriješeno. Nacrt zakona će obuhvatiti vrhunske sportiste sa navršenih 40 godina života, one koji su osvojili medalje na paraolimpijskim, olimpijskim igrama, te svjetskom i evropskom prvenstvu", kazala je zastupnica.
Mjesečni iznos određivalo bi množenje koeficijenta sa iznosom prosječne plate u Federaciji BiH, a usklađivao bi se početkom svake godine s prosječnom mjesečnom platom u Federaciji BiH za prethodnu godinu. Koeficijenti su gradirani prema osvojenom mjestu. Primjerice, za osvajače prvog, na olimpijskim igrama, koeficijent bi iznosio 2,2 ako Federani parlament usvoji ovaj zakon.
Silva Banović je kazala da se "danas pravi korak prema ispravljanju nepravde koja je godinama nanošena sportistima u Federaciji BiH".
"Cilj ovog zakona je vrednovanje svih onih koji su pokazali izvanredne vrhunske rezultate, koji su Bosni i Hercegovini donijeli medalje, ali isto je motivacija svim našim mladim talentiranim sportistima da ulože dodatne napore i pokažu da itekako imaju što ponuditi", rekla je Banović.
Prema predloženom zakonu, uslovi za naknade su upravo da sportisti imaju navršenih 40 godina života i da nisu niti mogu ostvariti penziju; zatim da su državljani Bosne i Hercegovine te na osnovu sportskih rezultata ne primaju naknade u drugim državama nastalim raspadom Jugoslavije niti u sadašnjoj Bosni i Hercegovini "od bilo kog nivoa administrativnog organizovanja". Za one koji su bili reprezentativci Jugoslavije je bitno da sad imaju državljanstvo Bosne i Hercegovine i stalno prebivalište u Federaciji BiH.
Kako je predloženo, za njegovu primjenu bi iz budžeta Federacije BiH godišnje trebalo izdvajati 800.000 KM iz posebnog fonda Federalnog ministarstva kulture i sporta.
Zastupnik Amel Mekić smatra da je "kritični moment" za usvajanje ovakvog zakona u Federaciji BiH već davno bio, te da će on zahvaljujući sinergiji u Domu naroda i Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH veoma brzo, kako je rekao, ugledati svjetlo dana.
"Nadam se da će zaslužni sportisti uskoro početi da uživaju u svojim mjesečnim naknadama. Odavno smo trebali započeti sistemsko uređivanje sporta i svega što se tiče sportista. Sve to ide jako sporo, ali vjerujem da će ovaj tim ljudi uspjeti u svojoj namjeri i da će se zakon krajem septembra ili oktobra naći u proceduri", rekao je Mekić.
Pokušaji da naknade zaslužnim sportistima budu propisane na državnom nivou, u okviru Zakona o sportu, dosad su bili bezuspješni.
(Vijesti.ba / FENA)