Skupština Kosova u četvrtak je prekinula i deveti nastavak konstitutivne sjednice, nakon što nije prošao prijedlog predsjedavajućeg sjednice Avnija Deharija da se tajno glasa za predsjednika parlamenta.
Protiv promjene načina glasanja su se izjasnili poslanici Demokratske partije Kosova, Demokratskog saveza Kosova, Srpske liste i Alijanse za budućnost Kosova, dok su za tajno glasanje bili Pokret Samoopredjeljenje i neki od poslanika manjinskih zajednica.
Prilikom glasanja za sastav izborne komisije, za je glasalo 55 poslanika, što nije bilo dovoljno da se komisija formira.
Dehari je potom prekinuo sjednicu i najavio nastavak za 3. maj u 10 časova.
Proces je u zastoju sedmicama jer pobjednička stranka, Pokret Samoopredjeljenje, ne uspjeva da osigura potrebne glasove za svog kandidata za predsjednicu Skupštine, Aljbuljenu Hadžiju.
Međutim, najveće albanske opozicione stranke ne prihvaćaju njihovu kandidatkinju već traže da se predloži neko drugi, što Samoopredjeljenje odbija da uradi.
Konstitutivna sjednica, prema pravilniku Skupštine, završava se izborom predsjednika i potpredsjednika a da bi predsjednik Skupštine bio izabran potreban je 61 glas od ukupno 120 poslanika.
Parlamentarne opozicione stranke ocjenjuju da Pokret Samoopredjeljenje, koji je vodio Vladu u prethodne četiri godine, nema dovoljan broj glasova za izbor i formiranje novih institucija.
Pokret Samoopredjeljenje ima 48 poslanika, te slede Demokratska partija Kosova sa 24 poslanička mjesta, Demokratski savez Kosova sa 20, koalicija Alijansa za budućnost Kosova i Socijaldemokratska inicijativa (Nisma) sa osam mandata. Manjinske zajednice u kosovskoj Skupštini imaju zagarantovana 20 poslanička mjesta od kojih deset pripadaju srpskoj zajednici.
Dok se ne konstituiše Skupština, ne može da se otvori ni put za formiranje nove Vlade Kosova.
Evropska unija je poručila da Kosovo mora brzo formirati nove institucije a na deblokadu su pozvali i pojedini ambasadori zapadnih zemalja.
(Vijesti.ba)