Misija OSCE-a u BiH izražava uznemirenost zbog nedavnog pojačavanja islamofobnih narativa, uključujući zabrinjavajuće izjave visokopozicioniranih političkih ličnosti, naveli su iz Misije OSCE-a u odgovoru na upit Fene o nedavnim izjavama predsjednika RS Milorada Dodika u kojima se na vrlo negativan način govori o Bošnjacima, odnosno muslimanima.
Misija OSCE-a naglašava da ovakve riječi imaju ogromnu težinu i uticaj.
"Netolerancija i diskriminacija nad različitim vjerskim ili etničkim grupama nisu samo pitanja individualnih predrasuda, nego takođe i strukturalni problemi na kojima mogu istrajavati institucije i političari", ističu iz OSCE-a.
Na Međunarodni dan borbe protiv islamofobije, lična predstavnica predsjedavajuće OSCE-a za pitanje borbe protiv netolerancije i diskriminacije nad muslimanima, ambasadorica Evren Dağdelen Akgün, je konstatovala da je „rješavanje tih problema na sveobuhvatan i odlučan način ne samo ključno za dobrobit muslimanskih zajednica, već i od suštinske važnosti za njegovanje miroljubivih, kohezivnih i otpornih društava na globalnom nivou.“
"Svođenje neke osobe ili zajednice isključivo na jednu karakteristiku, kao što je religija, predstavlja opasno pojednostavljivanje. Štetna normalizacija stereotipnog posmatranja u politici i medijima, između ostalog i putem korištenja dehumanizujuće terminologije, njeguje klimu podjela, mržnje i nasilja kojoj nema mjesta u inkluzivnim društvima", ističu.
Misija apeluje na sve političke i javne ličnosti da se uzdrže od ove retorike mržnje prema zajednicama koje su već zabrinute za svoju bezbjednost, dobrobit i mirnu budućnost.
"Oni koji su na pozicijama vlasti se moraju držati najviših standarda. Da bi se spriječilo štetno djelovanje i zaštitila vladavina prava, svako ko širi poruke netolerancije, diskriminacije ili mržnje mora biti pozvan na odgovornost i odgovarati pred zakonom za svoja djela. Misija ostaje u potpunosti predana pružanju podrške Bosni i Hercegovini u ispunjavanju njene obaveze da se bori protiv predrasuda, netolerancije i diskriminacije nad svim vjerskim ili etničkim grupama i da unapređuje slobodu vjere ili uvjerenja svih ljudi", poručuju iz OSCE-a.
(Vijesti.ba)