“To je mit. Propisi u Dubaiju su iznimno strogi. Sve se temelji na preciznim brojkama – razmaci od rubova parcela, visina, omjeri površina. Potrebna je kreativnost, ali ona mora biti usklađena s analitičkim pristupom”, objašnjava.
S obzirom na ove zahtjeve, tim iz Norr-a osmislio je Ciel Dubai Marina, hotel koji predstavlja inženjerski podvig i arhitektonsko čudo. Projekt je započeo s izazovnim pitanjem: kako smjestiti hotel s tisuću soba na trokutasto zemljište smješteno između Cayan Towera i saobraćajnice D94? Situaciju je dodatno zakomplicirala činjenica da su na parceli ostali temelji prethodnog, otkazanog projekta koji su morali biti iskorišteni.
Hello from Ciel, the landmark hotel in Dubai Marina! Our highly specialized team of designers, architects and engineers are the visionaries behind the iconic tower, and construction is well on track thanks to our partners, The First Group and NORR Group. Video credits: NORR Group pic.twitter.com/XK9QjbvctQ
— China Railway 18G Middle East (@Cr18gDubai) May 31, 2023
Početna ideja bila je jednostavan toranj kvadratnog presjeka na podiju, no kako je dizajn napredovao, oblik zgrade morao se prilagoditi terenu i klimatskim uvjetima, osobito snažnim vjetrovima koji dolaze s obale Perzijskog zaljeva. Na visini od 300 metara, vjetar postaje ozbiljan izazov. Zgrade u obliku kocke ili kvadra, koje su učinkovite na nižim visinama, na toj visini postaju “jedra” pod utjecajem vjetra. Zbog toga su arhitekti počeli koristiti zakrivljeni dizajn, koji bolje usmjerava vjetar i smanjuje opterećenje na strukturu.
Kao rezultat toga, Ciel je dobio suženi ovalni oblik, lagano zakrenut prema prevladavajućem smjeru vjetra. Tim je proveo dvije godine testirajući stotine maketa u simulacijama vjetra kako bi pronašao optimalni oblik koji minimizira turbulencije iza zgrade.
Za smanjenje troškova, arhitekti su odlučili koristiti betonsku konstrukciju umjesto čelika. Na postojeće temelje dodano je još 21 pilot, a cijela struktura povezana je betonskom pločom površine 12.000 kvadratnih metara. Glavna nosiva struktura sastoji se od središnje jezgre ojačane radijalnim zidovima, koji se protežu cijelom visinom zgrade.
Za dodatnu otpornost na bočne sile, posebice vjetar, ugrađen je sustav outrigger greda – osam masivnih greda koje povezuju radijalne zidove s jezgrom zgrade. Dodatni pojasni zidovi po obodu dodatno učvršćuju cijelu konstrukciju.
Vanjski izgled hotela također je podređen funkcionalnosti. Fasada je napravljena od staklenih panela zakrivljenih hladnim savijanjem, što omogućava blage krivine bez gubitka učinkovitosti proizvodnje. Ovaj pristup omogućuje atraktivan izgled i bolju aerodinamičnost.
Zgrada je završena 2024. godine, a trenutno se priprema za otvorenje kao dio luksuzne kolekcije hotela Vignette unutar IHG grupacije. Hotel će sadržavati četiri bazena, uključujući najviši beskonačni bazen na svijetu na 76. spratu, luksuzni spa centar, brojne restorane i 147 luksuznih apartmana.
(Vijesti.ba)