Uoči početka konklave za izbor novog poglavara Katoličke crkve, kardinal Đovani Batista Re pozvao je svoje kolege da izaberu papu koji će biti sposoban da očuva jedinstvo i vodi Crkvu kroz "teško i složeno" vrijeme.
Tokom mise uoči zatvorenog zasjedanja, naglasio je važnost donošenja odluke oslobođene ličnih interesa, ističući da jedinstvo ne znači uniformnost, već duboko zajedništvo u različitosti.
"Ovdje smo da pozovemo pomoć Duha Svetoga, da molimo za Njegovo svjetlo i snagu kako bi izabrani papa bio onaj koji je potreban Crkvi i čovječanstvu u ovom teškom i složenom trenutku historije. Ovo je snažan poziv na očuvanje jedinstva Crkve, jedinstva koje ne znači jednoličnost, nego čvrstu i duboku zajednicu u različitosti", rekao je kardinal Re tokom mise u Bazilici svetog Petra.
Kardinal Re, koji ima 91 godinu, ne može glasati u konklavi jer pravila nalažu da glasači moraju imati manje od 80 godina.
Naglasio je da je glasanje ''izuzetno važno'' i da kardinali moraju ostaviti po strani ''svaku ličnu računicu''.
Novog papu mora izabrati najviši crkveni vrh Katoličke crkve, poznat kao Kardinalski zbor.
Svi su muškarci, direktno ih imenuje papa i obično su biskupi po ređenju.
Trenutno postoji 252 katolička kardinala, a nešto više od 130 ih ima pravo glasa pri izboru novog pape.
Ostali su stariji od 80 godina, što znači da ne mogu učestvovati u glasanju, iako mogu učestvovati u raspravama o tome ko bi trebao biti izabran. Kardinali igraju ključnu ulogu u izboru pape, poznatom kao konklava.
U konklavi učestvuju kardinali iz cijelog svijeta, pri čemu su glasovi raspoređeni prema kontinentima. Evropa prednjači sa 114 kardinala, slijede Azija sa 37, Južna Amerika sa 32, Afrika sa 29, Sjeverna Amerika sa 28, Centralna Amerika sa 8, dok Okeanija ima 4 kardinala.
Najmlađi član Kardinalskog zbora je biskup iz Melburna, rođen u Ukrajini, Mikola Bišok, koji ima 45 godina. Najstariji je 99-godišnji Anđelo Ačerbi, veteran vatikanske diplomatske službe.
(Vijesti.ba / FENA)