Polaganjem vijenaca i cvijeća te okupljanjem preživjelih, u Luci je danas, u sklopu obilježavanja 33. godišnjice od počinjenih zločina nad civilima nesrpske nacionalnosti u Brčkom, obilježen Dan logoraša.
Bivši logoraši i njihove porodice prisjetili su se onih koji su ubijeni i zlostavljani u ovom logoru, ali je zajednički konstatovano da treba izvući pouke iz prošlosti kako se nikad nikom nešto ovako ne bi ponovilo.
– Sedmog maja 1992. godine otvoren je logor Luka kroz koji je za dva mjeseca prošlo oko 3.500 logoraša, dok je njih oko 200 ubijeno. Nakon 33 godine nismo više sigurni da će biti novih sudskih postupaka za zločine koje su počinjeni na ovom mjestu, tako da u pravdu više i ne vjerujemo, a i sam status logoraša je i dan-danas nedefinisan – istakao je predsjednik Udruženja logoraša Brčko distrikta Amir Didić.
Predsjednik Saveza logoraša BiH Seid Omerović je naglasio da je prioritet u radu ovog Saveza, osim svjedočenja bivših logoraša i digitalizacije, do sada datih izjava o preživljenim torturama, svakako, jedno od najvažnijih pitanja – donošenje zakona o zaštiti žrtava ratne torture, odnosno zakona o logorašima
U jednom od hangara nekadašnjeg logora Luka u Brčkom još 2014. godine je otvorena prva spomen-soba – Muzej logoraša u BiH. Na ovom mjestu su izložene fotografije i drugi adekvatni pisani tragovi koji prikazuju samo dio onog što su žrtve torture preživjele u periodu od 1992. do 1995. godine u Brčkom.
(Vijesti.ba / FENA)