Ovaj događaj bio je završni sadržaj ovogodišnje manifestacije, a u fokusu je bio vakuf koji je prvi predsjednik Republike Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović osnovao 1997. godine. Moderatorica panela bila je prof. dr. Fahira Fejzić-Čengić, dok su promotori bili dr. Senaid Zajimović, Šahin Kerla i Edhem Bičakčić.
U uvodnom obraćanju, muftija sarajevski dr. Nedžad Grabus, izaslanik reisul-uleme Islamske zajednice u BiH Husein-ef. Kavazovića, zahvalio je Vakufskoj direkciji, kao i hafizu Senaidu Zajmoviću, koji već godinama podržava ove aktivnosti.
Podsjetio je na to da su osnivači vakufa "Bošnjaci" bili rahmetli Alija Izetbegović i tadašnji reisul-ulema dr. Mustafa-ef. Cerić te najavio planove za naučni skup o islamskoj misli.
– Nama nisu potrebne privilegije, već sloboda. Na temelju slobode koju imamo, razvijamo se kao narod. Povjerenje koje je rahmetli Alija imao u Islamsku zajednicu nije iznevjereno. Vakuf je sačuvan i dodatno obogaćen kroz razvoj – istakao je muftija.
Dr. Senaid Zajimović, direktor Vakufske direkcije, podsjetio je da je vakuf "Bošnjaci" od 2001. godine u formalnoj organizaciji Islamske zajednice, a da njegov institucionalni okvir garantuje transparentnost i stabilnost.
– Rahmetli predsjednik nije bio samo državnik i intelektualac. Bio je čovjek koji je vjerovao da je znanje spas i izlaz za Bosnu i Hercegovinu. On nije poznavao nijednog stipendistu, ali je mislio na njih – istakao je Zajimović.
Direktor Fonda "Bošnjaci" Šahin Kerla istakao je da je Alija Izetbegović vakuf osnovao sredstvima koja su mu bila donirana iz Saudijske Arabije, s ciljem obrazovanja visokoobrazovanog kadra.
– Cilj mu je bio da Fond oslobodi bilo kakvih političkih konotacija i da ga smjesti u sigurne ruke Islamske zajednice. Do sada smo stipendirali 2.500 nadarenih učenika i studenata, od kojih su mnogi nosioci najviših priznanja i nagrada – rekao je Kerla.
On je dodao da Fond pomaže i učenike iz povratničkih sredina, provodi projekte edukacije i čuva sjećanje na djelo rahmetli predsjednika kroz studijske konferencije i okupljanja stipendista.
– Fond "Bošnjaci" radi transparentno, profesionalno i odgovorno. Vakufnama jasno propisuje da se prihodi koriste isključivo u svrhu obrazovanja i nauke – zaključio je Kerla.
Edhem Bičakčić, predsjednik Sabora Islamske zajednice, kazao je da je rahmetli Alija Izetbegović prepoznao znanje kao ključni resurs razvoja.
– On je vakufom "Bošnjaci" pokazao kako pojedinac može ostaviti trajno dobro koje nadilazi njegov život. Danas taj Fond raste jer se njime upravlja po načelima dobrog domaćina. Odgoj i obrazovanje su nasušna potreba našeg društva – istakao je Bičakčić.
Panel-diskusija završena je dovom i učenjem Fatihe za sve vakife i dobročinitelje, a posebna pažnja posvećena je Aliji Izetbegoviću, čije vizionarstvo i danas ostavlja snažan trag.
(Vijesti.ba / MINA)