09.05.2025 / 18:00 Svijet - Mađarska

Budimpešta protjerala ukrajinske diplomate nakon objave Kijeva o otkrivanju mađarske špijunske mreže

Budimpešta protjerala ukrajinske diplomate nakon objave Kijeva o otkrivanju mađarske špijunske mreže
Službenici SBU-a odvode uhapšenu osobu koja se sumnjiči da je špijun, 9. maja 2025.
Ukrajinska sigurnosna agencija (SBU) izvijestila je da je otkrila špijunsku mrežu kojom upravlja mađarska država kako bi pokušavala prikupiti obavještajne podatke o vojnoj odbrani i javnom mnijenju u Zakarpatskoj oblasti na jugu Ukrajine, koja graniči s Mađarskom i s značajnom populacijom Mađara.

Budimpešta je na ovo odgovorila protjerivanjem dvojice ukrajinskih diplomata za koje tvrdi da su špijuni, čime se dodatno pojačavaju tenzije između susjednih zemalja čije su vlade u nesuglasicama zbog rata Rusije protiv Ukrajine, piše RSE.

U izjavi, SBU je naveo da je pritvorio dva osumnjičena agenta koje je, kako je naveo, angažirala mađarska vojna obavještajna služba.

Navodi se da je to prvi put u historiji Ukrajine da je otkriveno da mađarska špijunska mreža radi protiv interesa Kijeva.

Mađarska je dio Evropske unije i NATO-a, dvaju blokova s kojima je Ukrajina blisko povezana u ratu koji vodi s Rusijom. Međutim, odnosi dviju zemalja često su bili napeti.

Mađarski premijer Viktor Orban suzdržan je prema zapadnoj vojnoj pomoći Ukrajini. Također, održava odnose s Vladimirom Putinom, što ga je dovelo u sukob s većinom drugih čelnika EU koji nastoje izolirati ruskog predsjednika od invazije Moskve na Ukrajinu 2022. godine.

SBU je objavio da su dvojica osumnjičenika bivši pripadnici ukrajinske vojske.

Navodi se da ih je regrutirao nadređeni u mađarskoj vojnoj obavještajnoj službi te dao novac i posebnu opremu za tajnu komunikaciju.

Agenti su imali zadatak proslijediti svom nadređenom podatke o ukrajinskim jedinicama protuzračne odbrane i drugim vojnim sposobnostima u Zakarpatskoj oblasti na jugu Ukrajine, koja graniči s Mađarskom.

Ovaj razvoj događaja doprinosi složenoj situaciji u Zakarpatskoj oblasti, gdje kritičari Kremlja tvrde da Rusija nastoji izazvati tenzije između tamošnjih Mađara i ukrajinskih vlasti.

SBU je saopćio da su ciljevi navodne mreže bili "prikupljanje informacija o vojnoj odbrani Zakarpatske oblasti, potraga za ranjivim mjestima u kopnenoj i protuzračnoj odbrani oblasti, kao i proučavanje sociopolitičkih stavova lokalnog stanovništva", uključujući i to kako bi mogli reagirati "ako mađarske snage uđu u oblast".

Ured mađarskog premijera i Ministarstvo odbrane nisu odmah odgovorili na zahtjeve Radija Slobodna Evropa za komentar.

Upitan o ukrajinskoj izjavi, ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto rekao je za televiziju ATV da Mađarska nije dobila nikakvu službenu obavijest o ovom slučaju od Ukrajine i da za sada "ovo treba klasificirati kao propagandu koju treba tretirati s oprezom".

"[Pored] fizičkog rata [u Ukrajini], vodi se i propagandni rat", rekao je Szijjarto. "Jasno je da se u Ukrajini često koristi antimađarska propaganda, antimađarska propaganda koja se u mnogim slučajevima pokazala potpuno neutemeljenom."

SBU je također izvijestio da je jedan od osumnjičenih 40-godišnji bivši vojnik iz zakarpatskog okruga Berehovo, središta stanovništva mađarske manjine u Ukrajini od otprilike 100.000 ljudi, za kojeg se navodi da je regrutiran i stavljen pod "pripravnost" 2021. godine, a zatim "aktiviran" od navodnog rukovoditelja u septembru 2024. godine.

SBU je tvrdio da ima dokumentirane dokaze da je osumnjičeni prikupljao informacije o lokaciji ukrajinskih sistema protuzračne odbrane i drugih vojnih kapaciteta.

Druga pritvorena osumnjičena osoba je žena, bivša pripadnica ukrajinskih Sigurnosnih i odbrambenih snaga, koja je ranije ove godine dala otkaz u svojoj jedinici, saopćeno je.

Imena osumnjičenih nisu objavljena.

Nakon više stoljeća pod kontrolom Mađarske i Austro-Ugarske imperije, Zakarpatje je postalo dio Čehoslovačke nakon Prvog svjetskog rata, prije nego što je Mađarska, saveznica nacističke Njemačke, pokušala da ga vrati 1939. godine.

Nakon poraza Njemačke u Drugom svjetskom ratu, Čehoslovačka je ustupila teritoriju Sovjetskom Savezu, čime je postala dio Ukrajinske Sovjetske Socijalističke Republike.

Između 2011. i 2020. godine, mađarska vlada je osigurala najmanje 115 miliona eura Zakarpatju, što je utvrđeno istragom Schemesa - ukrajinske istraživačke jedinice Radija Slobodna Evropa, i grupe novinara iz zemalja Centralne Evrope iz 2021. godine. Taj iznos bio je otprilike jedan i pol puta veći od godišnjeg budžeta Zakarpatja.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo