10.05.2025 / 08:28 Ljepota i Zdravlje - Izvor infekcija

Ovo su najveći izvori bakterija u spavaćoj sobi

Ovo su najveći izvori bakterija u spavaćoj sobi
Foto: Profimedia
Spavaća soba nije toliko čista koliko mislimo, a ovo su mjesta u kojima se kriju bakterije i alergeni.

Dok pažljivo peremo ruke nakon dolaska iz prodavnice, rijetko ko razmišlja o mikrobima koji se nalaze u – sopstvenoj spavaćoj sobi.

„Većina nas zamišlja spavaću sobu kao bezbedno i čisto mesto za odmor, ali zapravo je to prostor prepun bakterija, gljivica i alergena“, izjavila je Kerol Meklej, stručnjakinja za prevenciju infekcija i predsednica Udruženja za kontrolu infekcija i epidemiologiju, prenosi index.hr.

Kako bi pomogli ljudima da unaprede higijenu u svom domu, stručnjaci su izdvojili najzagađenije tačke u spavaćoj sobi i dali savjete kako da se smanji izloženost štetnim mikrobima.

Jastuci i posteljina

„Jastuci i jastučnice predstavljaju žarišta bakterija, gljivica, grinja i mrtvih ćelija kože“, kaže Keli Rejnolds, profesorka i direktorka odseka za javno zdravlje na Univerzitetu u Arizoni, te dodala:

„Ovi zagađivači mogu izazvati infekcije kože, respiratorne tegobe ili napade astme kod osjetljivih osoba.“

Sjetite se koliko vremena provodite s glavom na istom jastuku – to je jedan od najkorišćenijih predmeta u domu.

„Procjene pokazuju da jastuk star dvije godine može biti i do 10% teži zbog nagomilanih grinja i mrtvih ćelija kože“, dodaje Meklej.

Dušeci, tepisi i zavjese

Vremenom postaju leglo prašine, bakterija i alergena, a njihovo redovno čišćenje često zaboravljamo. Tapacirani nameštaj i zavjese treba povremeno detaljno usisavati i prati.

Prekidači, kvake i daljinski upravljači

Ovo su površine koje svakodnevno dodirujemo, a rijetko čistimo – što ih čini idealnim mjestima za širenje mikroorganizama. Slična situacija je i sa mobilnim telefonima, koji često završe u krevetu, iako su prethodno bili na javnim mjestima ili u kupatilu.

Savjeti stručnjaka

  • Perite posteljinu na višim temperaturama i mijenjajte je jednom nedeljno.
  • Mijenjajte jastučnice svaka dva do tri dana.
  • Redovno usisavajte dušeke, tepihe i tapacirani nameštaj.
  • Koristite antialergijske zaštitne navlake.
  • Perite posteljinu za kućne ljubimce češće, ako spavaju s vama u krevetu.

Iako većina mikroba u domaćinstvu nije ozbiljno opasna, redovna higijena može značajno smanjiti rizik od alergija, iritacija i neprijatnih mirisa – i pomoći da vaša spavaća soba ostane pravo mjesto za odmor.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo