Na posljednjim izborima 2021. godine, izlaznost je u ovom periodu bila 20,81 odsto, prenio je Albanian post.
Do sada, Tirana ima najveću izlaznost birača sa 19,26 odsto, dok region Valone ostaje sa najnižom izlaznošću birača od 12,61 odsto.
U Tirani je do 11:00 sati glasalo 107.598 birača.
Jutros u 7:00 sati u Albaniji su otvorena biračka mjesta za parlamentarne izbore u toj zemlji, na kojima pravo glasa ima ukupno 3,7 miliona građana, a u glasanju prvi put učestvuje i dijaspora.
Albanian post navodi da će iz inostranstva glasati oko 245 hiljada birača, da će se prema glasačkim kutijama po prvi put uputiti oko 114 hiljada birača i da će 1.081 biraču biti zabranjeno glasanje.
Ukupno 2.046 kandidata, odnosno 186 kandidata iz svake izborne jedinice, takmiči se za 140 mjesta u parlamentu.
Na današnjim izborima će albanski premijer Edi Rama i njegova vladajuća Socijalistička partija (SP) pokušati da osvoje historijski četvrti mandat.
U međuvremenu, opozicija je podijeljena, sa Demokratskom partijom (DP) kao drugom najjačom političkom snagom, uz niz manjih partija i pokreta.
Predstojeće glasanje se smatra odlučujućim trenutkom za demokratski put Albanije, njenu posvećenost borbi protiv korupcije i dugogodišnju težnju ka članstvu u EU, prenosi Deutsche Welle (DW).
Međutim, politički analitičari tvrde da je članstvo u EU prvenstveno tehnički proces zasnovan na ispunjavanju konkretnih kriterijuma koje postavlja Brisel, a koji prevazilaze političke slogane i zahtijevaju održive institucionalne reforme.
"Ovo je najjača koalicija koju je Albanija vidjela u poslednje 32 godine", izjavio je u martu Salji Beriša, bivši premijer i lider Demokratske partije, predstavljajući Alijansu za veličanstvenu Albaniju - savez opozicionih partija.
Iako je Berišino puštanje iz kućnog pritvora, nakon što je albansko pravosuđe protiv njega podiglo optužnicu za korupciju, kratkoročno revitalizovalo bazu DP, bivši premijer ostaje pod istragom u zemlji i pod sankcijama SAD i Velike Britanije zbog korupcije i podrivanja demokratije, što ograničava njegov kredibilitet na međunarodnoj sceni.
U političkom pejzažu u kom već dugo dominiraju SP i DP, nekoliko novih stranaka ušlo je u trku, nadajući se da će ponuditi reformsku alternativu. Među osam partija i tri koalicije, koliko ih učestvuje na izborima, nalaze se i Pokret Zajedno, levičarski pokret sa korenima u građanskom aktivizmu, stranka Prilika, koju predvodi preduzetnik i bivši poslanik Agron Šehaj, stranka Albanija može, stranka Otadžbina, Evroatlantska koalicija, koalicija Prava za razvoj, Socijaldemokratska partija, Albanska nacionalna alijansa i Alijansa nova Albanija.
Nedavne izmene izbornog zakona uvele su oblik preferencijalnog glasanja, koji omogućava biračima da iskažu preferenciju za kandidate unutar liste neke partije.
Međutim, ostaje jedno ključno ograničenje: jedna trećina svake liste je zatvorena, što znači da rangiranje kandidata u tom delu određuju lideri partija i da birači to ne mogu promijeniti.
Ukratko, ti kandidati imaju sigurne mandate. Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, glasanje će se odvijati na 5.050 biračkih mjesta.
(Vijesti.ba)