12.05.2025 / 08:44 Svijet - Nakon žestokih borbi

Šta dalje nakon primirja Indije i Pakistana? Komandanti danas raspravljaju korake

Šta dalje nakon primirja Indije i Pakistana? Komandanti danas raspravljaju korake
Foto: Ilustracija
Komandanti vojnih operacija Indije i Pakistana razgovarat će danas o sljedećim koracima nakon što je primirje vratilo mir na granicu uslijed najžešćih borbi susjednih zemalja s nuklearnim oružjem u gotovo tri decenije.

Nije bilo izvještaja o eksplozijama ili projektilima tokom noći, nakon početnih kršenja primirja, a indijska vojska izjavila je da je nedjelja bila prva mirna noć u posljednjih nekoliko dana duž granice, iako su neke škole i dalje zatvorene.

Subotnje primirje u himalajskoj regiji, koje je najavio američki predsjednik Donald Trump, uslijedilo je nakon četiri dana intenzivne pucnjave, diplomatije i pritiska Washingtona.

Indijska vojska poslala je u nedjelju Pakistanu poruku o kršenjima primirja prethodnog dana, naznačujući namjeru New Delhija da na daljnje takve incidente i odgovori, rekao je visoki časnik indijske vojske.

Glasnogovornik pakistanske vojske opovrgnuo je kršenje primirja.

U izjavi u subotu, indijsko ministarstvo vanjskih poslova saopćilo je da će komandanti dviju strana međusobno razgovarati u ponedjeljak.

Te su dvije zemlje, inače tradicionalni suparnici, međusobno gađale vojne instalacije raketama i dronovima, ubivši desetine civila, dok su se odnosi pogoršali nakon što je Indija okrivila Pakistan za napad u kojem je ubijeno 26 turista.

Pakistan poriče optužbe i poziva na neutralnu istragu.

Indija je u srijedu saopćila da je pokrenula napade na devet lokacija "terorističke infrastrukture" u Pakistanu i pakistanskom Kašmiru, a Islamabad tvrdi da su to bile civilne lokacije.

Dok je Islamabad zahvalio Washingtonu na olakšavanju prekida vatre i pozdravio Trumpovu ponudu za posredovanje u sporu s Indijom oko Kašmira, New Delhi nije komentirao učestvovanje SAD-a u primirju ili pregovorima na neutralnom mjestu.

New Delhi, koji tvrdi da sporove s Pakistanom susjedi moraju riješiti direktno, odbacio je učestvovanje bilo koje treće strane.

Indija s većinskim hinduističkim stanovništvom i muslimanski Pakistan vladaju dijelom himalajske regije Kašmir, ali polažu pravo na nju u cijelosti.

Indija krivi Pakistan za pobunu u svom dijelu Kašmira koja je započela 1989. godine, a Pakistan tvrdi da pruža samo moralnu, političku i diplomatsku podršku.

(Vijesti.ba / HINA)

Izdvajamo