Naime, američki predsjednik Donald Trump više ne postavlja Saudijskoj Arabiji kao uvjet normalizaciju odnosa s Tel Avivom u zamjenu za nuklearnu saradnju Washingtona sa Rijadom.
Ono što dodatno pogoršava situaciju za Izrael jeste to da je Trump postigao sporazum s grupom Ansar Allah (Husi) o zaustavljanju američkih vojnih napada na Jemen, te započeo pregovore s Iranom bez odobrenja izraelskog premijera Benjamina Netanyahua.
Osim toga, jedan američki dužnosnik uspostavio je direktne kontakte s Islamskim pokretom otpora (Hamas).
‘SAD se počeo buditi’
Međutim, Odeh Bisharat, autor članka u Haaretzu, smatra da najteži udarac koji je Izrael ikada pretrpio predstavlja Trumpova odluka da smijeni svog savjetnika za nacionalnu sigurnost Mikea Waltza, zbog rasprave koju je vodio s Netanyahuom, iza Trumpovih leđa, o pokretanju vojnog napada na Iran.
Autor navodi da su se Sjedinjene Američke Države konačno počele buditi i oslobađati izraelskih stega te da se ponašaju kao nezavisna država, a ne kao „banana republika“. Bisharat, novinar koji iz reda palestinskih Arapa u Izraelu, izrazio je svoje zaprepaštenje ovim razvojem događaja, pitajući se je li ono što se događa pred njegovim očima stvarnost ili samo iluzija.
Autor smatra da dolazi do tektonskog sukoba između dvije zemlje i dvojice vođa. „I tako, SAD stječe svoju nezavisnost 250 godina nakon početka svog prvog revolucionarnog rata“, misleći na Američki rat za nezavisnost vođen između 1775. i 1783. godine, kada je 13 britanskih kolonija u Sjevernoj Americi odbacilo britansku kolonijalnu vlast i steklo nezavisnost.
Bisharat ovo oslobođenje opisuje kao „veliku američku pobunu“ i pripisuje njene uzroke činjenici da je svijet, i Sjedinjene Američke Države kao dio njega – bio duboko zabrinut zbog onoga što je autor, uz oštar sarkazam, nazvao „izraelskim diplomatskim akrobacijama“, njegovom „prosvijećenom okupacijom“ palestinskih teritorija i „zatvaranjem (Pojasa Gaze) koje propušta samo zrak“.
Prema članku, čim Izrael postigne dogovor o određenom pitanju, sljedeći dan dodaje nove uvjete. Iako arapske države koje su potpisale mirovne sporazume s Izraelom nisu bile dužne priznati ga kao jevrejsku i demokratsku državu, samo se od Palestinaca traži da prihvate to kao dužnost, što izraelske Arape trajno svodi na građane drugog reda, dodaje Bisharat.
‘Netanyahu obmanjuje sve, pa i Amerikance’
Prema članku, pokazalo se da Netanyahu obmanjuje sve: Arape, Jevreje i Amerikance, ne samo Hamas i libanski pokret Hezbollah. Netanyahu se ranije hvalio pred izraelskim policijskim istražiteljima svojom lukavošću kojom postupa s Hamasom i Hezbollahom, rekavši: „Zavaram ih, destabiliziram ih, obmanjujem ih i onda ih udarim po glavi”.
Od vremena Davida Ben-Guriona, prvog izraelskog premijera, politika države temelji se na sili. Nasuprot tome, čini se da Trump vjeruje u politiku mrkve i štapa, odnosno kombinaciju diplomatije i sile, stoji u članku.
Autor tvrdi da američki predsjednik razmišlja drugačije, što pokazuju njegovi postupci prema Husima, Iranu i carinama. Nakon što je shvatio da je podbacio, povukao se nekoliko koraka unazad.
Što se tiče Izraela, njegov problem ne leži isključivo u Netanyahuu, kako tvrdi Bisharat, već i u tome što država nikada nije ponudila alternativu sili. Samo su trojica bivših izraelskih premijera, prema članku, slijedila drugačiji put: Moshe Sharett, kojeg je Ben-Gurion želio smijeniti; Yitzhak Rabin, koji je za to platio životom; i Ehud Olmert, koji je svrgnut i prije nego što je uopće predstavio svoj plan.
Uz sve to, Izrael ima dugu tradiciju tretiranja Bijele kuće kao produžetka kabineta svog premijera. Intervenirao je u formuliranje svake rečenice u dokumentima koje je Washington izdao u vezi s Izraelom, navodi Haaretz, prenosi Aljazeera.
(Vijesti.ba)