13.05.2025 / 20:00 Ekonomija - Zakon o radu

Sulude ideje o 60 dana godišnjeg odmora: Šta bi to značilo u praksi?

Sulude ideje o 60 dana godišnjeg odmora: Šta bi to značilo u praksi?
Foto: Ilustracija

Poslovnu zajednicu u BiH jučer je, nakon svih ranijih šokova, dodatno šokirala informacija iznesena na konferenciji o radničkim pravima, održanoj u Sarajevu u organizaciji Međunarodnog centra "Olof Palme".

Tom prilikom zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH Damir Mašić iz vladajućeg SDP-a, je govoreći o novom Zakonu o radu rekao kako se planira uvođenje više slobodnih dana te “mogućnost povećanja godišnjeg odmora do 60 dana”.

To će se, očigledno, odnositi prevashodno na javni sektor, kojem privreda ionako zamjera tromost i prekomjernu zaposlenost.

Naime, izračun kaže da po postojećim zakonima, ako uzmemo u obzir da su tokom godine 52 sedmice, a da se odmara dva dana vikenda, to su 104 slobodna dana. Ako se tome doda i 8 dana praznika (2x2 dana međunarodnih, 2 dana državnih praznika, te 2 dana vjerskih praznika), dolazimo do brojke od 112 slobodnih dana tokom godine.

Ako bi se, uvelo povećanje godišnjeg odmora do 60 dana, to bi značilo da bi od 365 dana u godini, privilegirani javni sektor imao 172 neradna dana tokom godine, odnosno čak 47 posto vremena se tokom godine ne bi radilo.

U ovom primjeru govorimo samo o javnom sektoru, jer samo taj dio društva sebi može priuštiti nerad. No, s druge strane potpuno je jasno da bi teret dodatnog nerada ovog aparata ponovo ponijela privreda, odnosno privatni sektor koji to definitivno ne bi mogao izdržati. Ono što bi bio smrtonosni udarac privredi, jeste uvođenje ovakvog rješenja u realni sektor.

Dakle, naši vlastodršci nam predlažu da se tokom godine dana radi samo pola godine, a da se primaju plate za 12 mjeseci. Kada bi se tome dodala i masovna lažna bolovanja, propast je zagarantovana.

To je, i laicima je jasno, neodrživo i sumanuto rješenje.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo