15.05.2025 / 14:15 Svijet - Washington

Farmaceutske firme ulažu milijarde u SAD, a Trump smanjuje cijene lijekova

Farmaceutske firme ulažu milijarde u SAD, a Trump smanjuje cijene lijekova
Foto: Vijesti.ba

Uredba američkog predsjednika Donalda Trumpa o određivanju cijena lijekova ugrožava Rocheovo planirano ulaganje od 50 milijardi dolara u SAD-u, izjavila je danas ta kompanija.

Uredba koju je Trump potpisao prije tri dana upućuje farmaceutske kompanije na snižavanje cijena originalnih lijekova i usklađivanje s cijenama koje plaćaju druge bogate zemlje.

Analitičari i pravni stručnjaci smatraju da će tu politiku biti teško provesti.

"Stupi li predložena uredba na snagu, Rocheova mogućnost finansiranja značajnih ulaganja u SAD-u koje je kompanija ranije najavila bit će upitna", izjavila je švicarska farmaceutska kompanija.

Uredba ne bi trebala uticati na poslovanje kompanije u 2025. godini, smatra Roche, koji je najavio da će i dalje sarađivati s Trumpovim kabinetom i Kongresom.

Roche je u aprilu najavio da će uložiti 50 milijardi dolara u SAD tokom sljedećih pet godina i pritom otvoriti više od 12 hiljada radnih mjesta.

Velika ulaganja u SAD-u najavilo je i nekoliko drugih velikih farmaceutskih kompanija, uključujući Eli Lilly, Johnson & Johnson i Novartis, odgovorivši tako na Trumpov poticaj da farmaceutsku proizvodnju vrati na američko tlo.

Novartis, drugi veliki švicarski proizvođač lijekova, izjavio je jučer da ne planira mijenjati strategiju ulaganja u SAD u odgovor na uredbu.

"I u SAD-u i u Evropi zalažemo se za potrebne promjene, uključujući smanjenje uloge PBM-ova (kompanija za upravljanje programima lijekova na recept) te korigiranje iznimno niskih cijena u Evropi", izjavila je kompanija za Reuters.

"Te će rasprave potrajati neko vrijeme pa ne očekujemo nikakve brze promjene", naglašava Novartis.

U SAD-u cijene lijekova određuju se u kompleksnim pregovorima uz sudjelovanje PBM-ova koji imaju ulogu posrednika između proizvođača lijekova i pružatelja zdravstvenog osiguranja te privatne kompanije često optužuju za preuveličavanje troškova.

U Evropi većina zemalja ima javni zdravstveni sistem koji pregovara direktno s proizvođačima, postižući tako niže cijene.

Od preuzimanja mandata Trump je više puta prijetio nametanjem carina na lijekove, a njegov kabinet provodi istragu uvoza farmaceutskih proizvoda kako bi carine mogao uvesti na temelju nacionalne sigurnosti.


(Vijesti.ba / Hina)

Izdvajamo