Građani Kantona Sarajevo godinama trpe posljedice poplava koje nastaju uslijed izlijevanja rijeka iz korita.
Iako se problemi iz godine u godinu ponavljaju, prestsnkom padavina priča pada u zaborav - ne zbog nedostatka sredstava, već zbog nerada administracije.
Ministarstvo privrede Kantona Sarajevo već duži niz godina provodi Program uređenja riječnih korita i zaštite od poplava. Sredstva su osigurana iz budžeta Kantona, a općinama je ostavljena jednostavna zadaća: da odrede prioritete i kandiduju projekte. Međutim, u brojnim slučajevima izostaje adekvatan odgovor s njihove strane.
Ministar privrede KS Zlatko Mijatović pojasnio je ranije za Vijesti.ba da Ministarstvo redovno kontaktira općine te da inicijative i prijedlozi postoje, ali bez konkretnih koraka na lokalnom nivou, sve ostaje na čekanju.
"Naša intencija je da smanjimo štetu od poplava. Mi kontaktiramo općine, one nam jave šta je od projekata spremno. Na kraju ostaje na njima da odluče šta mogu implementirati tokom godine", kaže Mijatović.
Podsjećamo, u martu prošle godine usvojen je Program uređenja riječnih korita i zaštite od poplava, kojim su obuhvaćeni projekti iz svih devet općina Kantona, kao i projekti Grada Sarajeva. U 2024. godini za ovu namjenu je osigurano više od 7,2 miliona KM.
Nije poznato koliko od ovog novca je utrošeno za svoju namjenu. Nije poznato ni šta je planirano ove godine po pitanju uređenja korita u KS niti koliko je novca planirano. Na upit koji smo poslali Ministarstvu privrede KS odgovor nismo dobili.
Konačni cilj trebai bi biti trajna zaštita stanovništva i njihove imovine, privrednih subjekata, infrastrukture, poljoprivrednog zemljišta od štetnog djelovanja voda izazvanim poplavama i bujicama u rizičnim poplavnim područjima.
Je li konačno vrijeme da se periodi sa manje padavina iskoriste za akciju i prevenciju, umjesto ispraznih priča, opravdanja ili tišine o ovim temama?
Poplave nisu iznenađenje, one su očekivana posljedica nečinjenja.
(Vijesti.ba)