Podsjetio je da je prošlo gotovo godinu dana otkako je Evropsko vijeće dalo zeleno svjetlo za otvaranje pregovora s BiH, ali da još nije održana prva Međuvladina konferencija.
- Znamo da će se to desiti, ali trenutno nas duboka ustavna kriza sprječava da krenemo naprijed. Ova kriza blokira evropski put, rekao je Soreca.
Ipak, nije jasno o kakvoj “ustavnoj krzi” govori Soreca. Riječ je, naime, o brutalnom kršenju ustavno pravnkg poretka Bosne i Hercegovine od strane režima u entitetu RS predvoðenog Miloradom Dodikom.
Osim što to nije nazvao pravim imenom, Soreca nije u pravu ni kada kaže da “kriza blokira evropski put”. Blokaderi imaju ime i prezime - Milorad Dodik i niegovi pomagači, od Nenada Stevandića, preko Dragana Viškovića do Dragana Čovića.
I na kraju, šlag na evropsku tortu ambasadora Sorece.
“Vrijeme je da se vratimo evropskom putu, prestanemo s neustavnim djelovanjima i posvetimo se zajedničkoj budućnosti", poručio.
Ko treba da prestane, da li ambasador Soreca misli na sebe i Dodika, na nekog trećeg ili na evropski rečeno “sve strane”? To su riječi kojima Brisel godinama unazad izjednačava sve političke aktere u BiH. Da li se to u Evropskoj uniji oni koji krše ustav pozivaju da “prestanemo” ili se hapse i odvode u zatvor?
Zato neutralni stav ambasadora Sorece nije nimalo neutralan i pogoduje, prije svih, kršiteljima Ustava BiH i zakona ove zemlje. Ipak, ni ta činjenica ne bi trebala biti opravdanje vlastima i institucijama BiH za dalje nedjelovanje.
(Vijesti.ba)