U Mostaru se održava 2. međunarodna konferencija "Mostar 2025: Dijalog za budućnost", kojom Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine obilježava 20. godišnjicu upisa područja Starog mosta Starog grada Mostara na Listu svjetske baštine UNESCO-a.
Tema konferencije "Zajednička baština kao alat diplomacije" ima za cilj promicanje dijaloga o izgradnji mira, očuvanju kulture i međunarodnoj suradnji te odavanje priznanja mostarskom putu pomirenja i njegovoj globalnoj simbolici kao mostu između kultura, religija i naroda, priopćili su organizatori.
"Svi zajedno trebamo težiti da putem dijaloga i međusobnog razumijevanja gradimo demokratska i pravednija društva. BiH je kroz svoju burnu i dugu historiju naučila da zajedničko kulturno i historijsko naslijeđe treba biti bogatstvo i temelj za povezivanje. Naša država je nastala i razvijala se na raskršću civilizacija, u njoj se i danas susreću Istok i Zapad, tradicija i modernost, različite kulture, vjere i narodi. Zajedničko naslijeđe naše države pripada svim ljudima u BiH", kazao je član Predsjedništva BiH Denis Bećirović.
Ističući kako se suočavamo sa teškim izazovima ekstremizama, revizionizma historije, negiranja genocida i ratnih zločina, Bećirović je u videoporuci naglasio da kultura sjećanja i njegovanje zajedničkog naslijeđa mogu biti važni alati diplomatije u građenju trajnog mira.
"Mostar i njegov Stari most najbolji su simbol te poruke", naglasio je Bećirović.
Pozivajući na zajedničku gradnju mostova saradnje i dijaloga, Bećirović je dodao da iz Mostara šalje poruku mira i dijaloga cijeloj BiH, regiji i svijetu.
"Naši strateški ciljevi su da i formalno pristupimo Evropskoj uniji i NATO-u. Na tom putu, uz podršku naših saveznika, moramo onemogućiti ideologije i pojedince u BiH koji pokušavaju uništiti naš multikulturalizam i put u zajedničku budućnost", poručio je Bećirović.
Konferencija okuplja predstavnike institucija Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Turske, kao i drugih država regije, Evropske unije, UNESCO-a, stručnjake za kulturnu baštinu, lidere civilnog društva i nevladine organizacije.
U svojstvu domaćina, ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković istakao je da je ovo potvrda da BiH može uspješno organizirati ovako važne multilateralne skupove na visokom nivou.
"Danas u BiH imamo veliki problem odlaska mladih ljudi, možda najveći u regiji. Odlazak se dešavao uglavnom zbog nemara i neodgovornosti političara u BiH, koji geografske, prirodne, privredne i demografske prednosti ove zemlje koriste za lična obračunavanja i bolja pozicioniranja. Takva depresivna politika nije nudila nadu mladim ljudima, zato ovakva okupljanja treba da ponude mladima baš to, da ponude spremnost da se u teškim okolnostima možemo dogovarati oko zajedničkih ciljeva. Temelj tog razgovora jeste kulturna baština, ali cilj je bolja ekonomija, stabilnija država, država prava i pravde u kojoj mladi mogu poželjeti svoju budućnost", poručio je Konaković.
Naglasio je da BiH šalje svijetu poruku da je mir moguć i to u vremenu kada gledamo stravične slike stradanja u Gazi, Ukrajini i drugim kriznim žarištima.
"Ta priča kako mi, koji smo jučer pucali jedni na druge, danas sjedimo i govorimo o budućnosti ove zemlje, pokazuje snagu naših naroda, a nikako njenu slabost. Još jednom pozivam da, svjesni tih činjenica, ne razočaramo mlade ljude", rekao je Konaković.
Konferencija nastavlja panelom "Zajedničko naslijeđe kao alat diplomatije" u kojem učlestvuju Konaković, ministar vanjskih i evropskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman, zamjenik ministra vanjskih poslova Turske Mehmet Kemal Bozay, zamjenik ministra vanjskih poslova i vanjske trgovine Sjeverne Makedonije Zoran Dimitrovski, državni sekretar Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore Periša Kastratović i direktorica UNESCO-ovog regionalnog biroa za nauku i kulturu u Evropi Magdalena Landry.
(Vijesti.ba / BHRT)