20.05.2025 / 20:00 Regija - Veliki preokret

Nijemci pišu o kontroverznom projektu klana Trump u Beogradu

Nijemci pišu o kontroverznom projektu klana Trump u Beogradu
Aleksandar Vučić i Donald Trump Jr. / Instagram
Je li Trumpova porodica barem mogla naslutiti da je takav prestižni objekt u toj zemlji gotovo nemoguć bez korupcije?

Za njemački sedmičnjak Der Spiegel autor Sebastian Stoll napisao je obiman članak o hotelu koji Trumpov zet Jared Kushner namjerava izgraditi na mjestu zgrade Generalštaba u Beogradu. Već naslov sugeriše da je projekt "na rubu propasti", piše Deutsche Welle.

"Zapravo, činilo se da je projekt već odobren, uprkos protestima srpskih građana", konstatuje autor. Potom opisuje poznate činjenice o tome kako je "Trumpov klan" odlučio graditi hotel i kako su mu srpske vlasti izašle u susret.


Zgrada bivšeg Generalštaba u Beogradu

"No, sada se pokazuje da su dokumenti koji su ključni za gradnju krivotvoreni. Sama krivotvorina možda i nije toliko zanimljiva – naime, u Srbiji, prožetoj korupcijom, građevinski projekti u kojima nije sve po propisima nisu rijetkost. Prije se postavlja pitanje: je li Trumpova porodica barem mogla naslutiti da je takav prestižni objekt u toj zemlji gotovo nemoguć bez korupcije? Jesu li Trumpovi možda sasvim svjesno htjeli profitirati od spornih lokalnih praksi?"

Autor podsjeća i na razloge zašto je upravo ta zgrada važna – ona je historijsko mjesto koje "i danas simbolizuje otvorenu ranu u centru Beograda", jer podsjeća na NATO bombardovanje.


Ivanka Trump i Jared Kushner

Historija spornog projekta

Zatim se osvrće na historiju projekta: "Prije godinu dana Kushner je pojasnio da planira dva velika građevinska projekta – jedan u Albaniji i još jedan u centru Beograda. Tu bi ruševina jugoslavenskog Generalštaba trebala ustupiti mjesto. Kushnerova kompanija Affinity Global Development u međuvremenu je iznajmila parcelu na 99 godina. Planirani su luksuzni hotel i 1.500 stambenih jedinica. Negdje u sklopu kompleksa predviđeno je i spomen-obilježje žrtvama NATO bombardovanja. Prema ranijem pisanju New York Timesa, posrednik u poslu bio je Richard Grenell. Grenell je u Trumpovom prvom mandatu bio američki ambasador u Njemačkoj, a potom neko vrijeme i specijalni predsjednikov izaslanik za Balkan."


Richard Grenell i Aleksandar Vučić

"Čini se da projekt nije važan samo Kushneru, već i cijeloj Trumpovoj porodici. Od prošlog septembra Trumpov najstariji sin, Donald Trump mlađi, čak je triput boravio u Beogradu. Tom je prilikom u svom podcastu intervjuisao predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i održao sastanke s članovima Privredne komore, koja mu je predstavila neke ‘izuzetne poduzetnike‘. Dakle, najbolji kontakti."



"Trumpovi očito mogu računati na podršku srpskih institucija u ovom projektu. Zgrada je zapravo imala status zaštićenog kulturnog dobra. Taj joj je status oduzela srpska vlada pod Vučićevom kontrolom u novembru 2024. Tom je prilikom direktorica Zavoda za zaštitu spomenika, Dubravka Đukanović, podnijela ostavku."

Otpor i preokret

Autor teksta potom podsjeća da se u narodu probudio otpor – i to ne samo zbog tog projekta, već i zbog urušavanja nadstrešnice u Novom Sadu, u kojoj je poginulo 16 osoba, a nesreća se u javnosti povezuje s korupcijom.

"Predsjednik Vučić očito je pod pritiskom", konstatuje njemački novinar.

Prije nekoliko dana u cijelom slučaju dogodio se neočekivani preokret. Prema izvještajima New York Timesa i srpskih medija, Tužilaštvo za organizovani kriminal pokrenulo je istragu protiv direktora institucije nadležne za zaštitu spomenika. Zoranu Vasiću, nasljedniku Dubravke Đukanović, stavlja se na teret da je krivotvorio glavni dokument koji je poslužio kao temelj za oduzimanje statusa zaštićenog kulturnog dobra toj zgradi. Tužilaštvo nije otkrilo detalje, ali je saopćilo da se protiv Vasića vodi istraga zbog zloupotrebe službenog položaja i krivotvorenja službenih isprava.

U tekstu se navodi da su srpski mediji objavili kako je Vasić priznao krivnju. "Postavlja se pitanje – zašto? Mnogim promatračima jednostavno je nezamislivo da u zemlji s dugogodišnjim autoritarnim vladarom poput Vučića neka institucija može poduzeti takav korak bez političke podrške."

Autor citira opozicionog političara Mikija Aleksića koji tvrdi da je riječ o Vučićevoj "osveti" Trumpu jer ga nije primio prilikom njegovog nedavnog boravka u Sjedinjenim Državama. "Drugi analitičari tumače postupak na potpuno suprotan način: istraga Tužilaštva prije pokazuje da Vučić više nema potpunu kontrolu nad situacijom."

Na kraju teksta navodi se i da Vučić ne pokazuje neku posebnu reakciju, ali dovodi u pitanje percepciju vlastitih institucija, tvrdeći novinaru Bloomberga u Tirani da nije bilo krivotvorenja i da je Kushnerov projekt važna stvar, piše Deutsche Welle.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo