21.05.2025 / 13:26 Regija - Srbija

Vučićevi SNS-ovci studentici razbili čeljust bejzbol palicama, on: Branili su se

Vučićevi SNS-ovci studentici razbili čeljust bejzbol palicama, on: Branili su se
Foto: ATA Images
Odluka Žalbenog suda u Novom Sadu da odredi kućni pritvor za troje od šest opozicionih i omladinskih aktivista, optuženih za rušenje ustavnog poretka, izazvala je bijes vlasti, prvenstveno predsjednika Srbije, koji ih naziva "pučistima" i "teroristima", a sud optužuje da postupa nezakonito.

Šest aktivista, uhapšenih 14. marta, uoči masovnog protesta u Beogradu, pod optužbom da su pripremali krivična djela "protiv ustavnog uređenja i bezbjednosti" Srbije, u pritvoru su više od 60 dana. Jedna od njih, profesorica sociologije i aktivistica Pokreta slobodnih građana Marija Vasić, prošle sedmice je započela štrajk glađu i žeđu.

Sud je u utorak, nakon višednevne blokade koju su izveli studenti i građani, odlučio da prihvati žalbe advokata i odredi kućni pritvor za troje aktivista, dok će preostalo troje ostati u zatvoru, zbog čega je i danas nastavljena blokada tog pravosudnog organa.

Promjena sudske odluke o pritvoru desila se istog dana kada je u posjetu Srbiji stigao visoki komesar UN-a za ljudska prava Volker Türk, koji bi se trebao sastati i s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Reagujući na odluku suda, Vučić je u izjavi provladinim medijima izrazio "bijes zbog nepravde i bezakonja", rekavši da se nada da će to natjerati državu na reakciju.

"Da se hrabro suočimo s posljedicama obojene revolucije, odnosno uzrocima obojene revolucije – kako je pripremana, kako nam je država otimana", rekao je Vučić.

On je optužio sud da se "dodvorava blokadama" i "donosi nezakonite odluke koje su nemoguće u bilo kom pravnom sistemu", jer je "banda koja se okupljala ispred suda to tražila".

Jedan od studentskih zahtjeva koji su istaknuti nakon pogibije 16 osoba usljed pada nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu jeste upravo da institucije rade nepristrasno, bez političkog pritiska i uticaja.

Vučić je rekao i da podržava zahtjev lidera Srpske napredne stranke i bivšeg premijera Miloša Vučevića da pristalice SNS-a naredne sedmice organizuju blokadu suda, tražeći puštanje četvorice članova i aktivista SNS-a koji su uhapšeni zbog napada bejzbol palicama na grupu studenata u Novom Sadu, kada su jednoj studentici slomili vilicu. Po Vučićevoj ocjeni, oni su u pritvoru "a nisu htjeli da izvedu puč, već su se branili i nisu nikoga napali".

Upravo nakon tog napada tadašnji premijer i šef SNS-a Miloš Vučević podnio je ostavku, što je dovelo i do pada Vlade. Vučević je tada objasnio da "politika kojoj pripada mora pokazati najveći stepen odgovornosti" i da je nakon napada na studente njegova "neopoziva odluka" bila da se povuče.

U današnjim reakcijama iz opozicionog bloka Vučićeve kritike suda nazivaju se "pokušajem relativizacije" i izjednačavanja šestoro nezakonito pritvorenih građanskih aktivista s krivičnim djelom pristalica SNS-a kada su "zamalo ubili studenticu u Novom Sadu".

Po ocjeni Demokratske stranke, ovo "dolazi u trenutku kada Vučića napuštaju čak i pojedini dijelovi bezbjednosnog aparata na koje se godinama oslanjao", te da je "u pitanju panična reakcija režima koji osjeća da mu tlo izmiče pod nogama".

Ministar pravde Srbije Nenad Vujić izrazio je zabrinutost zbog izmjene sudske odluke i rješenja kojim je određen kućni pritvor.

"Ako je odluka donesena usljed ili pod uticajem blokade suda 'od strane ulice', to predstavlja ozbiljnu prijetnju nezavisnosti suda i kršenje prava na pravično suđenje pred nezavisnim sudom", navedeno je u saopštenju ministra pravde.

(Vijesti.ba / HINA)

Izdvajamo