U jeku najava da BH Telecom "čeka" da preuzme Telemach, iz sektora telekomunikacija stižu jasna upozorenja: "Ako BH Telecom ne ojača, Telekom Srbija će preuzeti tržište".
Ova akvizicija se vidi kao ključni korak ka jačanju domaće pozicije i konkurentnosti BiH na regionalnoj digitalnoj sceni.
Stručnjaci naglašavaju da bi konsolidacija telekom tržišta pod domaćom kontrolom mogla biti osnova za očuvanje digitalne suverenosti i dugoročne stabilnosti zemlje.
Kako bi ojačao svoju poziciju, BH Telecom trenutno pregovara s bankama o mogućem kreditiranju za akviziciju.
“Zahtjev za akviziciju trenutno se nalazi u fazi razmatranja pred Konkurencijskim vijećem BiH. Uporedo, vodimo intenzivne pregovore sa predstavnicima Telemacha o svim aspektima transakcije kao i pripremne radnje potrebne za njenu finalizaciju odmah po dobijanju odobrenja nadležnog organa” ističu iz BH Telecoma.
Jedna od ključnih pripremnih radnji jeste i izbor finansijskog partnera, već je objavljen javni poziv bankama u BiH za iskazivanje interesa za kreditiranje ovog strateškog projekta, a pregovori su, prema navodima kompanije, uveliko u toku.
“Odluka o strukturi finansiranja, izboru banke partnera i eventualnom kolateralu donosit će se u saradnji s vlasnicima, uključujući Vladu FBiH, uz puno poštovanje zakonskih okvira i principa transparentnosti i odgovornosti,” zaključuju iz BH Telecoma.
S obzirom na visoki potencijal rasta i tehnološkog napretka, finansijski model koji uključuje zaduživanje smatra se racionalnim izborom.
Stručnjaci poput Hrvoja Stojića, ekonomskog analitičara, navode da je finansiranje putem kredita u ovom trenutku pametan potez, jer omogućava BH Telecomu da zadrži likvidnost i smanji porezne troškove, dok istovremeno povećava tržišnu poziciju kroz digitalne inovacije, uključujući 5G tehnologiju i OTT platforme.
Spajanje BH Telecoma i Telemacha moglo bi otvoriti vrata za velike infrastrukturne investicije i širenje digitalnih usluga na cijelu teritoriju BiH.
Također, to bi omogućilo jaču konkurenciju na tržištu, što bi korisnicima donijelo bolje usluge i stabilniju mrežu.
U slučaju realizacije, ovo bi mogla biti ključna transakcija koja bi osigurala konkurentnost BiH na regionalnom tržištu, sprječavajući eventualnu dominaciju Telekom Srbija.
Osim planirane akvizicije Telemacha od strane BH Telecoma, u telekomunikacijskom sektoru regije, ali i šire, u posljednjih nekoliko godina realizovano je više značajnih preuzimanja koja daju širu sliku o dinamici tržišta i poslovnim strategijama velikih operatera.
Jedna od najzapaženijih bila je kupovina SBB-a i sportskih TV prava, koju je United Grupa realizovala 2025. godine.
Vrijednost obje transakcije iznosila je ukupno 1,47 milijardi eura, 825 miliona za SBB i 652 miliona eura za prava prijenosa sportskih događaja, što je okvirno oko 1.180 eura po korisniku.
Prema pisanju medija, najviše pažnje privukla je akvizicija iz 2018. godine, kada je Telekom Srbija preuzeo kompaniju Kopernikus za oko 190 miliona eura. Transakcija je izazvala brojne komentare u javnosti zbog visoke cijene, ali i značaja koji je ova kupovina imala za jačanje domaćeg operatera.
Slični trendovi prisutni su i u zemljama EU – tako je, na primjer, francuski telekomunikacijski gigant Altice/SFR 2021. godine preuzeo kompaniju Coriolis za 415 miliona eura, što je iznosilo približno 830 eura po korisniku.
Dok su pregovori u toku, i BH Telecom i Telemach ostaju posvećeni lokalnom tržištu, s planovima za daljnje ulaganje u mreže, tehnologiju i razvoj novih usluga.
A kako će se sve ovo finalizirati, vidjet ćemo uskoro, nakon što nadležni organi odobre akviziciju.
(Vijesti.ba)