Profesor filozofije i studija holokausta i genocida na Državnom univerzitetu Južni Connecticut te član Savjetodavnog odbora Programa za studije genocida Univerziteta Yale, David Pettigrew, ocijenio je da je Rezolucija o genocidu u Srebrenici, usvojena u Generalnoj skupštini UN-a prije godinu dana, historijsko postignuće, ali da njena provedba izostaje.
U intervjuu za Fenu, Pettigrew je kazao kako je rezolucija, zahvaljujući diplomatskim naporima ambasadora BiH pri UN-u Zlatka Lagumdžije i njegovog tima, potvrdila istinu o genocidu u Srebrenici, osudila njegovo negiranje i veličanje osuđenih ratnih zločinaca, te pozvala na obrazovne aktivnosti i komemoracije širom svijeta.
Međutim, upozorio je da zabrana postavljanja spomen-obilježja na lokacijama stradanja, kao što su skladište Kravica, brana Petkovci, farma Branjevo i dom kulture u Pilici, predstavlja grubo kršenje ljudskih prava. Isto se odnosi i na mjesta silovanja žena u ratu, poput sportske dvorane "Partizan" u Foči i hotela "Vilina Vlas" u Višegradu.
– Neaktivnost visokog predstavnika u vezi sa ovim pitanjima je, nakon brojnih apela preživjelih, zapravo saučesništvo u kršenju prava na memorijalizaciju – poručio je Pettigrew, pozvavši OHR da iskoristi bonske ovlasti kako bi se ta mjesta zakonski zaštitila i pretvorila u nacionalna memorijalna obilježja.
Pettigrew je ocijenio da su vlasti Republike Srpske i Srbije pojačale negiranje genocida i prijetnje secesijom nakon usvajanja rezolucije, kulminirajući usvajanjem "Deklaracije Svesrpskog sabora". Ona, prema njegovim riječima, promoviše kulturni, ekonomski i politički separatizam, uz isticanje "posebnog integriteta" entiteta RS i nastavak obilježavanja 9. januara, uprkos odluci Ustavnog suda BiH da je taj datum neustavan.
Također je upozorio na de facto stanje secesije u RS-u, ukazujući na Dodikovu uredbu o nepriznavanju državnih institucija poput SIPA-e, Tužilaštva i Suda BiH, kao i usvajanje nacrta separatističkog ustava kojim se ponovo uvodi entitetska vojska.
– Pobunjeničke akcije Milorada Dodika i Narodne skupštine RS-a drže državu BiH i njene građane kao taoce. Kako bi se ispunila obećanja iz Rezolucije UN-a, međunarodna zajednica mora odlučno stati u odbranu prava na komemoraciju, demokratiju i vladavinu prava – zaključio je Pettigrew.
Generalna skupština UN-a je 23. maja 2024. godine, sa 84 glasa "za", 19 "protiv" i 68 suzdržanih, usvojila rezoluciju kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici.
(Vijesti.ba/FENA)