27.05.2025 / 17:05 Svijet - Tel Aviv

Izrael prijeti Evropi: Ako priznate Palestinu...

Izrael prijeti Evropi: Ako priznate Palestinu...
Foto: Agencije
Izraelski vladini ministri navodno su upozorili ključne evropske zemlje da bi svako jednostrano priznanje palestinske države moglo potaknuti Izrael na vlastite jednostrane mjere, uključujući i moguću aneksiju dijelova Zapadne obale, piše Times of Israel.

Izraelski ministar za strateška pitanja Ron Dermer lično je upozorio francuskog ministra vanjskih poslova Jean-Noëla Barrota i britanskog ministra vanjskih poslova Davida Lammyja da bi Izrael mogao odgovoriti na priznanje palestinske države aneksijom područja C Zapadne obale i legalizacijom neodobrenih naselja, saopćio je izraelski medij Haaretz, pozivajući se na stranog diplomata upoznatog s tim pitanjem.

U zasebnom izvještaju, Israel Hayom navodi da je ministar vanjskih poslova Gideon Sa'ar prenio sličnu poruku kolegama u Ujedinjenom Kraljevstvu, Francuskoj i drugim državama, upozorivši da će koraci protiv Izraela biti praćeni izraelskim mjerama poput proširenja suvereniteta na naselja na Zapadnoj obali i dijelove Jordanske doline.

"Jednostrani potezi protiv Izraela bit će odgovoreni jednostranim potezima Izraela", navodno je rekao Sa'ar.

Ova upozorenja dolaze uoči francusko-saudijskog summita koji će se idućeg mjeseca održati u New Yorku, gdje se očekuje da će francuski predsjednik Emmanuel Macron promovisati koordinirano priznanje palestinske državnosti.

Dok su Sjedinjene Američke Države najavile da neće učestvovati, druge evropske zemlje još uvijek raspravljaju o svom stavu. Neke, uključujući Njemačku, Mađarsku i Češku, navodno se protive jednostranom priznanju. Druge, poput Španije - koja je prošle godine priznala palestinsku državu - i Malte - koja je najavila da će to učiniti na summitu - podržavaju zemlje koje najavljuju jednostrano priznanje.

Nakon što je Macron prošlog mjeseca izjavio da Francuska razmatra priznanje palestinske državnosti, izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao je da bi takav potez bio "velika nagrada za terorizam".

Francusko priznanje palestinske državnosti predstavljalo bi značajnu promjenu politike Pariza i rizik od pogoršanja odnosa s Izraelom, koji insistira da su takvi potezi stranih država preuranjeni. Francuska bi bila najvažnija evropska sila koja bi priznala palestinsku državu, što Sjedinjene Američke Države već dugo odbijaju učiniti.

Izrael tvrdi da bi jednostrano priznanje palestinske države sada bilo shvaćeno kao nagrada za Hamasov napad 7. oktobra.

Evropsko protivljenje izraelskim akcijama u Gazi

Ove prijetnje dolaze u trenutku rastućeg evropskog protivljenja izraelskim akcijama u Gazi. Jučer je Švedska najavila da će pozvati izraelskog ambasadora na razgovor u znak protesta zbog izraelskog odbijanja slobodnog dopuštanja humanitarne pomoći u Gazu.

"Ne podržavamo ono što izraelska vlada trenutno radi uskraćujući pristup Gazi. Apsolutno ne", izjavio je švedski premijer Ulf Kristersson.

"Bili smo vrlo jasni u vezi s tim, i na nacionalnom nivou i s mnogim drugim evropskim zemljama. Pritisak sada raste - nema sumnje u to. I to s vrlo dobrim razlogom", dodao je švedski lider.

Kristersson je također izjavio da podržava preispitivanje sporazuma o pridruživanju između Evropske unije i Izraela. Blok je naložio reviziju tog sporazuma kako bi se provjerilo poštuje li Izrael ljudska prava i demokratska načela.

"Za to je potreban konsenzus, a još ga nemamo. No, mnogi od nas rade u tom smjeru. Trenutne akcije izraelske vlade potiču više zemalja EU-a da postave strože zahtjeve Izraelu", rekao je.

Prema francuskim diplomatima, 17 od 27 članica EU-a do sada je podržalo reviziju sporazuma, s Njemačkom kao najznačajnijim izuzetkom, navodi Times of Israel.

Osuda njemačkog kancelara

Ton o Izraelu promijenio je i njemački kancelar Friedrich Merz. Danas je najoštrije dosad kritikovao Izrael, kazavši da se masovni zračni napadi na Gazu više ne mogu pravdati borbom protiv Hamasa te da "više nisu razumljivi".

Merzova poruka s press konferencije u Finskoj odražava širu promjenu javnog mnijenja, ali i veću spremnost najviših njemačkih političara da kritikuju izraelske postupke.

Masovni vojni napadi Izraelaca u Pojasu Gaze meni više ne odaju nikakvu logiku. Na koji način služe cilju obračunavanja s terorom... U tom smislu, na to gledam veoma, veoma kritički", rekao je Merz u finskom gradu Turkuu.

"Također nisam jedan od prvih koji su to rekli... No, činilo mi se i čini mi se da je došlo vrijeme kada moram javno kazati da ono što se trenutno zbiva više nije razumljivo", dodao je njemački kancelar.

Osuda predsjednice Evropske komisije

Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen danas je snažno osudila proširenje izraelskih vojnih operacija u Gazi, za koje je rekla da se "ne može opravdati".

"Evropska komisija je uvijek podržavala i nastavit će podržavati pravo Izraela na sigurnost i samoodbranu, no ova eskalacija i nerazmjerna upotreba sile protiv civila ne može se opravdati po humanitarnom i međunarodnom pravu", poručila je von der Leyen.

"Proširenje izraelskih vojnih operacija u Gazi gađanjem civilne infrastrukture, među kojom je i škola koja je služila kao sklonište za raseljene palestinske porodice, ubijanjem civila, uključujući djecu, odvratno je", rekla je nakon telefonskog poziva s jordanskim kraljem Abdulahom II.

"Predanost Evrope pravednom, sveobuhvatnom i dugotrajnom miru temeljenom na rješenju dviju država ostaje nepokolebljiva", istakla je von der Leyen, javlja Hina.

Izraelska blokada pomoći od početka marta, koja je izazvala ozbiljne nestašice hrane i lijekova, djelomično je ukinuta prošle sedmice zbog rastućeg međunarodnog negodovanja. Od tada je u Pojas Gaze ušlo stotine kamiona s pomoći, uglavnom hranom, ali zvaničnici UN-a i lokalni humanitarni radnici navode da izraelske vojne akcije ponovo onemogućuju učinkovitu distribuciju pomoći.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo