Pa ko bi čuo za Hrvatsku da nije bilo sportista, klubova poput NK Dinamo i fudbalske reprezentacije. Danas cijeli svijet zna o Hrvatskoj upravo zbog sporta. Ovako o temi razvoja sportskog turizma govori bivši izvršni direktor zagrebačkog NK Dinamo Zdravko Mamić koji će biti jedan od učesnika Konferencije SportTour 2025 (https://sport-tour.com/).
Konferencija predstavlja prvi međunarodni stručni skup posvećen razvoju i promociji sportskog turizma, a biće održana 13. i 14. juna 2025. godine u hotelu Vučko na Jahorini. Okupiće vodeće stručnjake, predstavnike sportskih i turističkih organizacija, investitore i entuzijaste sa ciljem unapređenja i popularizacije sportskog turizma.
“Ako igdje postoje uslovi za razvoj sportskog turizma i za treniranje svih mogućih sportova, to je BiH. Prilike su nebeske. Niko ne može više za neku zemlju napraviti od uspješnih sportskih klubova, pojedinaca i reprezentacije. Oni mogu najviše napraviti za turističku, političku, privrednu i svaku drugu promociju zemlje. Sportisti i sportski kolektivi najlakše mogu da dođu do širokih masa”, ističe Mamić.
Prema njegovim riječima samo na primjeru fudbalskog kluba Dinamo, a koji je kako kaže doprinio privredi Hrvatske sa milijardama eura, vidimo primjer koliko jedan sporstki klub može da pozitivno utiče na jednu državu.
“Navešću vam ovdje i jedan konkretan primjer. Prvi predsjednik Hrvatske Franjo Tuđman i ja, često smo se družili zbog Dinama. Pričao mi je u periodu nakon raspada Jugoslavije kako sanja da Dinamo odigra prijateljsku utakmicu sa bilo kojim evropskim klubom. Pitao sam ga zašto je toliko važna toliko prijateljska utakmica, a on mi je odgovorio da će se tako najviše čuti za Hrvatsku jer nemamo kontakt sa Evropom. Danas taj Dinamo dovodi najveće klubove Evrope u Hrvatsku i dobija tri miliona eura po utakmici. A da ne govorimo o reprezentaciji Hrvatske koja je u dvadeset godina dva puta bila treća na svijetu i jednom u finalu Svjetskog prvenstva”, navodi Mamić.
Dalje kaže da BiH ima ogroman kapcitet za razvoj sportskog turizma jer ima rijeke, planine, silne površene za fudbalske terene i posjeduje kapacitet za teniske turnire.
“Predispozicije postoje. U BiH nije iskorišten ni kapacitet u fudbalu. Postoji pomak u posljednjih par godina gdje su Borac i Zrinjski napravili odlične rezultate. U bivšoj Jugoslaviji, BiH je bila najveći bazen za sve fudbalske klubove. „J… ekipu koja Bosanca nema“, je izreka koja se mogla čuti u čitavoj bivšoj Jugi, kaže Mamić.
On ističe da su konferencije poput ove koja će se održati na Jahorini odlične da se pokrene nešto sa mrtve tačke jer kako kaže, ako krenete na put onda će te i stići na cilj.
“Ovdje ne treba gledati toliko prema političarima jer politika je tu da stvara okvire, da omogućava zakonska rješenja i da osigura budžetska sredstva. Svi ostali trebaju dati svoj doprinos i otvoriće se mogućnosti u sportskom turizmu i za privatnike. Ovdje dosta stvari teško ide kada je u pitanju funkcionisanje sistema i u smislu političkog zajedništva koje je neophodno za napredak. Pa za najveći sportski događaj na ovim prostorima Olimpijske zimske igre u Sarajevu 1984. godine, bio je dovoljan jedan Branko Mikulić koji je dobio amin od Tita i napravio je Olimpijske igre koje se nikada neće ponoviti. Milijarde novca su oko nas, samo ne treba biti slijep kraj vlastitih očiju”, poručio je Mamić.
(Vijesti.ba)