Hakeri povezani s Iranom zaprijetili su objavljivanjem još e-mailova ukradenih iz kruga saradnika predsjednika SAD-a Donalda Trumpa, nakon što su prethodni paket distribuirali medijima uoči izbora 2024. godine.
U online razgovorima s Reutersom u nedjelju i ponedjeljak, hakeri koji koriste pseudonim "Robert" rekli su da imaju oko 100 gigabajta e-mailova iz naloga šefice osoblja Bijele kuće Susie Wiles, Trumpove advokatice Lindsey Halligan, savjetnika Rogera Stonea i glumice u filmovima za odrasle koja je postala Trumpova protivnica, Stormy Daniels.
Grupa Robert je spomenula mogućnost prodaje materijala, ali nije iznijela detalje o planovima. Hakeri nisu opisali sadržaj e-mailova. Američka državna tužiteljica Pam Bondi opisala je upad kao "neoprostiv kibernetički napad."
Bijela kuća i FBI reagovali su zajedničkim saopštenjem direktora FBI-a Kasha Patela, koji je rekao da će "svi koji su povezani s bilo kakvim kršenjem nacionalne sigurnosti biti u potpunosti istraženi i procesuirani u najvećoj mogućoj mjeri zakona.“
Kibernetički "napad" nije ništa drugo do digitalna propaganda, a mete nisu slučajne, poručili su iz agencije za cyber odbranu CISA.
"Ovo je pažljivo osmišljena kampanja blaćenja s ciljem nanošenja štete predsjedniku Trumpu i diskreditacije časnih javnih službenika koji s ponosom služe našoj zemlji“, navela je ova agencija.
Grupa Robert se pojavila u posljednjim mjesecima predsjedničke kampanje 2024. godine, kada su tvrdili da su provalili u e-mail naloge nekoliko Trumpovih saveznika, uključujući Wiles. Tada su hakeri novinarima proslijedili e-mailove.
Reuters je ranije potvrdio autentičnost dijela procurjelog materijala, uključujući e-mail koji navodno dokumentuje finansijski dogovor između Trumpa i advokata koji su zastupali bivšeg predsjedničkog kandidata Roberta F. Kennedyja Jr., koji je kasnije postao Trumpov ministar zdravstva.
Ostali materijali uključivali su komunikaciju iz Trumpove kampanje o republikanskim kandidatima i razgovore o nagodbi sa Stormy Daniels.
Iako su dokumenti izazvali određenu medijsku pažnju prošle godine, nisu suštinski promijenili tok predsjedničke utrke, koju je Trump pobijedio.
Ministarstvo pravde SAD-a je u optužnici iz septembra 2024. godine tvrdilo da su Iranske revolucionarne garde upravljale hakerskom operacijom.
Nakon Trumpove pobjede, Robert je rekao Reutersu da više neće biti curenja.
Međutim, grupa je obnovila komunikaciju nakon 12-dnevnog zračnog rata između Izraela i Irana ovog mjeseca, koji je kulminirao američkim bombardovanjem iranskih nuklearnih postrojenja.
U porukama ove sedmice, iz grupe Robert je rečeno da organizuju prodaju ukradenih e-mailova.
Frederick Kagan, stručnjak s American Enterprise Institute koji je pisao o iranskoj cyber špijunaži, izjavio je da je Teheran pretrpio ozbiljnu štetu u sukobu i da njihovi obavještajci vjerovatno pokušavaju da se osvete na način koji neće izazvati dodatne američke ili izraelske vojne akcije.
"Najvjerovatnije je da su svi dobili naredbu da koriste sve asimetrične metode koje neće ponovo pokrenuti veliku izraelsku ili američku vojnu reakciju. Procurjivanje još e-mailova vjerovatno to neće izazvati“, rekao je.
Uprkos zabrinutostima da bi Teheran mogao izazvati digitalni haos, iranski hakeri su tokom sukoba bili relativno tihi.
(Vijesti.ba)