01.07.2025 / 21:59 BiH - Poruka iz Vijećnice

Naučnici iz cijelog svijeta na konferenciji u Sarajevu o sjećanju i odgovornosti za Srebrenicu

U sarajevskoj Vijećnici večeras je zvanično otvorena konferencija „Srebrenica 30 godina poslije genocida - sjećanje, odgovornost i izazovi negiranja“.

Cilj konferencije je jasan - istina o genocidu u Srebrenici je univerzalna poruka koja pripada čovječanstvu, što potvrđuje prisustvo oko četrdeset najistaknutijih naučnika i istraživača sa domaćih i svjetskih univerziteta, od SAD-a, preko Velike Britanije, Ruande i Australije, pa sve do Bosne i Hercegovine.

Borba protiv negiranja genocida nije samo naša obaveza – to je univerzalna borba protiv mržnje, koja uvijek počinje negiranjem, a završava nasiljem, poručeno je noćas iz Vijećnice u Sarajevu.

„Danas, trideset godina nakon, neka Srebrenica i dalje ostane izvor naše snage. Jer univerzalna misao nas uči da je tolerancija najviši stupanj moći – a želja za osvetom prvi znak slabosti. A da je naša najveća snaga, naša najveća pobjeda, sadržana upravo u našoj nepokolebljivoj istrajnosti da ne želimo osvetu već pravdu. Jer Srebrenica nije poraz žrtve, ona je poniženje zločinca. Srebrenica nije izraz slabost već pobjeda duha dobrote. Srebrenica nije i ne može biti zaboravljena jer je život zamijenila čestitošću. A kao Univerzitet, u ime svih nas koji vjerujemo u obrazovanje kao temelj pravednijeg društva, nastavit ćemo učiti, poučavati, istraživati, pamtiti i svjedočiti“, izjavio je prof. dr. Tarik Zaimović, rektor Univerziteta u Sarajevu.

"Uvjeren sam da će ova konferencija rezultirati relevantnim zaključcima i naučnim radovima koji će biti osnova za konkretna djelovanja, kako u okviru Univerziteta u Sarajevu – kroz nastavne programe, istraživačke projekte i institucionalne inicijative, tako i za političare, donosioce odluka, međunarodnu zajednicu i druge relevantne aktere u Bosni i Hercegovini, kako bi se zajednički radilo na unaprjeđenju društvene svijesti, pravde i izgradnji trajnog mira u Bosni i Hercegovini", poručio je dr. Muamer Džananović, direktor Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu.

U okviru večerašnjeg programa sopranistica Lejla Jusić izvela je kompoziciju „Što te nema“ u pratnji gitariste Džanina Zekovića. Ovom kompozicijom Jusić je proteklog mjeseca otvorila komemorativni skup povodom 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima u i oko Srebrenice u Katedrali St. Paul u Londonu, gdje su se uz prisustvo visokopolitičkih zvanica iz Velike Britanije i Bosne i Hercegovine, obilježile tri decenije od najvećeg genocida u Evropi nakon II svjetskog rata.

Drugog dana konferencije će u prostorijama Rektorata Univerziteta u Sarajevu biti održano pet panel diskusija koje govore o različitim perspektivama genocida, od pravnih pitanja, geopolitičkih okolnosti i negiranja genocida.


Trećeg dana konferencije je planirana cjelodnevna posjeta Memorijalnom centru „Srebrenica“ u Potočarima, gdje će učesnici konferencije prisustvovati predavanju i vidjeti na licu mjesta ambijent u kojem je izvršen genocid nad Bošnjacima u i oko Srebrenice.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo