Ispred pulske luke, samo stotinjak metara od lukobrana, jučer predvečer uočen je kit, piše HRT.
Stručnjaci još nisu sigurni, no nagađaju da je riječ o kitu perajaru, vrsti koja i inače živi u Sredozemlju, a čiji najveći primjerci mogu dosegnuti i 27 metara. Stručnjaci sve nautičare mole da ne uznemiravaju životinju kako se ne bi nasukala.
"Na osnovu onoga što sam vidio teško mi je procijeniti o kojoj se vrsti radi, ali svakako je to velika novina za nas i za sjeverni Jadran. Uobičajeni morski sisavac koji je tu prisutan je dobri dupin, a ova vrsta morskog sisavca - kita - nije baš česta pojava.
Kit u Puli. Izvan lukobrana. Pazite ako ste u blizini. Snimio ga je Mauro Chiavolon.
Posted by Neven Iveša on Srijeda, 2. juli 2025.
Svakako bih apelovao na građane, korisnike mora i nautičare da pripaze kada se kreću rutom od Pule dalje prema sjevernom Jadranu kako ne bi uznemirili životinju jer su znali biti primjeri nasukavanja kita zbog uznemiravanja", rekao je dr. sc. Neven Iveša, morski biolog s Fakulteta prirodnih nauka u Puli.
Kit perajar (lat. Balaenoptera physalus) drugi je najveći sisavac na svijetu, odmah nakon plavetnog kita. Može narasti do 27 metara u duljinu i težiti više od 70 tona. Prepoznatljiv je po vitkom, torpedastom tijelu, visokoj leđnoj peraji i asimetrično obojenoj donjoj čeljusti – s desne strane bijeloj, a s lijeve tamnoj.
Perajar se hrani filtriranjem sitnih organizama poput krila i malih riba kroz usne brazde koje se protežu duž donje strane tijela. Pliva brzo i elegantno.
Kit perajar rasprostranjen je u svim svjetskim oceanima, od polarnog do tropskog pojasa, ali se najčešće zadržava u umjerenim vodama. Uprkos svojoj veličini i snazi, stoljećima je bio meta intenzivnog komercijalnog kitolova, što je dovelo do znatnog pada njegove populacije.
Danas je zaštićen međunarodnim propisima, iako mu i dalje prijete klimatske promjene, sudari s brodovima i buka u oceanima. Iako se brojnost perajara polako oporavlja, i dalje je uvršten na spisak ugorženih vrsta.
(Vijesti.ba)