U razgovoru za Fenu, načelnica Klinike za infektivne bolesti SKB-a Mostar, Svjetlana Grgić, istaknula je kako su svi pacijenti uspješno rehabilitirani te otpušteni na kućnu njegu bez ikakvih komplikacija ili posljedica.
Dodala je kako se trenutno u toj bolnici ne nalazi nijedan pacijent na liječenju zbog ugriza zmije otrovnice.
Kada je u pitanju serum protiv ugriza zmije, rekla je kako SKB Mostar ima dovoljnu količinu antiviperinum seruma za liječenja pacijenata protiv ugriza zmije otrovnice.
"Pravodobna primjena seruma protiv zmijskog ugriza ključna je za uspješno liječenje i sprječavanje ozbiljnih komplikacija. Najveću učinkovitost serum ima ako se primijeni unutar 4 do 6 sati nakon ugriza, posebno kod razvijenih simptoma poput oticanja, poremećaja zgrušavanja krvi i znakova trovanja. Nakon tog vremenskog okvira, učinkovitost seruma opada, a rizik od trajnih oštećenja raste. U slučaju sumnje na ugriz, osobito uz pojavu otoka ili crvenila, nužno je odmah potražiti medicinsku pomoć", pojasnila je Grgić.
Naglasila je kako su pravodobno pružena prva pomoć i adekvatan transport unesrećenog ključni čimbenici za preživljavanje te značajno smanjuju rizik od ozbiljnih posljedica nakon ugriza zmije otrovnice.
"Važno je umiriti osobu, ograničiti pokrete ugrizenog dijela tijela te ga postaviti ispod razine srca. Tokom transporta pacijent mora ostati smiren, a što hitnije ga treba prevesti do najbliže medicinske ustanove", ističe Grgić, dodajući kako bolničko liječenje uključuje praćenje vitalnih funkcija, primjenu antiviperinum seruma i potporne mjere prema kliničkoj slici. Preporučuje da se u slučaju ugriza zmije otrovnice osoba odmah umiri i izbjegava nepotrebne pokrete, jer fizička aktivnost ubrzava širenje otrova.
"Ugrizeni dio tijela treba postaviti ispod razine srca, a s ekstremiteta ukloniti sve uske predmete poput prstenja i narukvica zbog mogućeg oticanja. Važno je ne primjenjivati štetne metode poput rezanja rane, usisavanja otrova, stavljanja leda ili konzumacije alkohola i kofeina. Kao mjeru prevencije, preporučuje nošenje visoke obuće i duge odjeće u prirodi, korištenje štapa pri hodanju kroz gustu vegetaciju te izbjegavanje diranja zmija, čak i ako izgledaju mrtvo", rekla je ona.
Načelnica Klinike za infektivne bolesti SKB-a Mostar pojašnjava kako broj ugriza zmija varira iz godine u godinu – ovisno o vremenskim uslovima i sezonskim aktivnostima. "Nekad se ugrizi češće bilježe u proljeće tijekom radova u prirodi, nekad u produženim toplijim jesenjim mjesecima kada se ne očekuje i ne razmišlja o zmijama otrovnicama. U prosjeku, godišnje se na liječenje zbog ugriza zmije otrovnice zaprima između pet i sedam pacijenata", zaključila je Grgić.
(Vijesti.ba / FENA)