Organizatori ovog maratona su Udruženje Bošnjaka branilaca Domovinskog rata Hrvatske, njen splitski ogranak, Sabor bošnjačkih asocijacija Hrvatske, Vijeće bošnjačke nacionalne manjine Grada Splita i Splitsko-dalmatinske županije, te biciklistički klub iz Donjeg Vakufa.
Pozdravljajući učesnike maratona, gradonačelnik Blašković je istakao važnost ovakvih inicijativa:
– Ovaj događaj više je od biciklističkog maratona, on je podsjetnik na događaje u našoj nedavnoj prošlosti koji se ne smiju nikada ponoviti, ali ni zaboraviti. Nažalost, historiju ne možemo mijenjati, ali svi zajedno možemo graditi budućnost temeljenu na zajedništvu, razvoju i boljim uslovima za naraštaje koji dolaze – poručio je Blašković, zaželjevši im ugodan boravak u Labinu i uspješnu vožnju kroz sve etape maratona.
Predsjednik Biciklističkog kluba Donji Vakuf, Amir Čolak, koji učestvuje u maratonu kao jedan od biciklista, osvrnuo se na dosadašnji tok vožnje:
– Malo je vruće danas, ali sve protiče bez problema, osim jedne probušene gume. Na početku smo se malo izgubili, ali uspjeli smo se snaći i stigli do Labina. Većini nas je ovo prvi put u ovom dijelu Hrvatske i jako nam se sviđa, baš kao što smo i očekivali. Zahvaljujem gradonačelnicima Poreča i Labina na pomoći u organizaciji i gostoprimstvu, kao i bošnjačkim udruženjima iz ova dva grada. Mi smo rekreativna ekipa – najstariji član rođen je 1963., a najmlađi 1999. godine. Nismo svi jednake fizičke spreme, ali trudimo se i pomažemo jedni drugima da zajedno prijeđemo 800 kilometara u šest dana. Vjerujem da ćemo uspjeti i 10. jula navečer stići u Potočare kako bismo 11. jula učestvovali u obilježavanju 30. godišnjice genocida u Srebrenici – rekao je Čolak.
Učesnike je u Labinu dočekao i Ishak Hodžić, član Savjeta za nacionalne manjine RH. Naglasio je da je ovo četvrta godina zaredom da se organizuje manifestacija "Ne zaboravi Vukovar i Srebrenicu" uoči tradicionalnog maratona Bihać – Srebrenica.
– Cilj je posjetom hrvatskim gradovima odati počast žrtvama Vukovara i Srebrenice. Prošle godine maraton je krenuo iz Zagreba prema Bihaću, prije toga iz Vukovara i Splita. Ove godine start je bio u Taru, a iduće godine planiramo krenuti iz Varaždina. Želimo skrenuti pažnju na patnje kroz koje su prošli Vukovarci i Srebreničani i podsjetiti da žrtve neće biti zaboravljene. Tokom vožnje planiramo odati počast i poginulim Bošnjacima braniocima Hrvatske na spomeniku u Rijeci, u sklopu Islamskog centra – izjavio je Hodžić.
Kadro Kulašin iz Splita, predsjednik Sabora bošnjačkih asocijacija Hrvatske i glavni organizator maratona, saopćio je o nedavnom učestvovanju predstavnika bošnjačkih vijeća iz Hrvatske na programu održanom u Washingtonu, od 26. do 29. juna, u organizaciji Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike.
– U sklopu posjeta održan je komemorativni program povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici u zgradi američkog Senata, u dvorani Kennedy Caucus Room, uz podršku članova američkog Kongresa. Prisutni su bili predstavnici američke zakonodavne i izvršne vlasti, međunarodnih organizacija i diplomatije – rekao je Kulašin, istakavši da je delegaciju iz Hrvatske predvodio Adis Keranović, predsjednik Koordinacije županijskih vijeća i predstavnika Bošnjaka RH, koji je u Washingtonu boravio zajedno s njim.
U drugom dijelu programa održani su prvi "Bošnjačko-američki dani na Capitol Hillu", u sklopu kojih su se Bošnjaci Sjeverne Amerike i predstavnici bošnjačkih vijeća iz regije sastali s brojnim američkim zvaničnicima u Senatu, Kongresu i izvršnoj vlasti. Raspravljalo se o položaju Bošnjaka u državama bivše Jugoslavije, posebno u entitetu Republika Srpska, gdje je – kako navodi Kulašin – prisutno sistemsko obespravljivanje kroz negiranje genocida, brisanje identiteta i institucionalnu blokadu povratka.
– U sklopu programa posjetili smo i Kongresnu biblioteku, kojoj smo poklonili djela i publikacije iz savremene bošnjačke historije i književnosti. Ti će naslovi sada biti dostupni i u fondu najveće biblioteke na svijetu. Upriličen je i prijem u Ambasadi BiH u SAD, kojem je prisustvovao i hrvatski ambasador Pjer Šimunović. Glavna poruka sa svih tih sastanaka je da se ne smije dopustiti historijski revizionizam. Istina mora ostati živa i djecu treba učiti što se dogodilo – zaključio je Kulašin.
Nakon prve etape maratona Poreč – Pazin – Labin – Rijeka, duge 127 kilometara, u subotu slijedi etapa Rijeka – Senj – Otočac (117 km), a zatim 6. jula treća etapa: Otočac – granični prijelaz Izačić u BiH, u dužini od 80 kilometara.
(Vijesti.ba)