04.07.2025 / 20:00 Svijet - "Slapp slučajevi"

Drakonske kazne za Eko aktiviste, tužbe za zaustavljanje investicija

Drakonske kazne za Eko aktiviste, tužbe za zaustavljanje investicija
Foto: Agencije
Greenpeace mora platiti  660 miliona dolara odštete ...

Ishod sudskog slučaja u Holandiji mogao bi oblikovati pravo na protest širom svijeta u narednim decenijama. Brojke pokazuju dramatičan porast pravnih postupaka koje kompanije za fosilna goriva poduzimaju protiv aktivista.

Greenpeace International koristi nedavno uvedenu direktivu EU kako bi pokušao nadoknaditi troškove i štetu koju je pretrpio kada je američka porota odlučila da treba platiti korporaciji za naftovod Energy Transfer više od 660 miliona dolara odštete ranije ove godine.

Slučaj, koji je otvoren u srijedu u Amsterdamu, najnovija je runda u sve ogorčenijem sporu između aktivista, novinara i grupa za slobodu govora i velikih korporacija - za koje aktivisti tvrde da koriste sve agresivnije pravne taktike kako bi ih pokušale ušutkati.

Stručnjaci kažu da su ovi takozvani slučajevi Slapp [strateške tužbe protiv javnog učešća] u porastu u svim oblastima. Koalicija Case je utvrdila porast takvih slučajeva u posljednjoj deceniji i identifikovala je više od 1.000 takvih slučajeva između 2010. i 2023. godine.

Greenpeace kaže da se suočio s pet velikih pravnih izazova od strane naftnih kompanija u protekle dvije godine u Evropi i SAD-u, za koje tvrdi da nisu nužno bili usmjereni na pobjedu na sudu, već na iscrpljivanje resursa i gušenje neslaganja. Troškovi i sama veličina ovih slučajeva su ogromni, ali gigantske korporacije su u stanju da to apsorbuju.

Saslušanje u Amsterdamu je početak onoga što stručnjaci očekuju da će biti dug pravni proces. Greenpeace traži da sve troškove i odštetu iz slučaja u Sjevernoj Dakoti – koji je u toku – plati Energy Transfer Partners, naftna i plinska kompanija sa sjedištem u Dallasu vrijedna gotovo 70 milijardi dolara.

Tužila je Greenpeace zbog klevete i orkestriranja kriminalnog ponašanja demonstranata na naftovodu Dakota Access 2016. i 2017. godine, tvrdeći da je organizacija "podstakla" ljude na proteste koristeći "kampanju dezinformacija".

"Iako smo zadovoljni što je Greenpeace pozvan na odgovornost za svoje postupke protiv nas, ova pobjeda je zaista za ljude Mandana i cijele Sjeverne Dakote koji su morali proživjeti svakodnevno uznemiravanje i poremećaje uzrokovane demonstrantima koje je Greenpeace finansirao i obučavao. To je također pobjeda za sve Amerikance koji poštuju zakon i razumiju razliku između prava na slobodu govora i kršenja zakona. To što su oni koji su remetili zakon smatrani odgovornima je pobjeda za sve nas", naveli su iz kompanije.

Trey Cox, advokat Energy Transfera u ovom slučaju, rekao je da je presuda porote pokazala da su postupci Greenpeacea bili nezakoniti.

"Ovo je također dan proslave za Ustav, državu Sjeverna Dakota i Energy Transfer", rekao je.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo