Pripadnici Profesionalne vatrogasne jedinice Kantonalne uprave civilne zaštite Kantona Sarajevo i Službe civilne zaštite Općine Ilidža pružat će logističku pomoć za više od 200 sarajevskih srednjoškolaca, učesnika u “Maršu mira - Srebrenica 2025", čije učešće su u ovoj aktivnosti sjećanja organizovali Institut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Kantona Sarajevo i Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo.
Noćas rano upriličen je ispraćaj srednjoškolaca, sa uposlenicima, neophodnim vozilima i opremom KUCZ KS.
"Želimo svim učesnicima da istraju na putu istine i pravde, te svojim učešćem u maršu utiču na čuvanje sjećanja na genocid koji se dogodio u 'Sigurnoj zoni UN- a' Srebrenica. Marš mira je simbol poštovanja, pijeteta i sjećanja na hiljade Srebreničana ubijenih u julu 1995. godine, jer sjećanje na njih mora postati trajna opomena, kako se slično zlo ne bi nikada više nikome desilo", poručili su iz KUCZ KS.
Marš mira traje tri dana, od 08. do 10. jula. Svaka od etapa duga je između 25 i 30 kilometara. Kolona je krenula od Nezuka i ide dalje trasom Baljkovica - Parlog - Crni Vrh - Snagovo - Liplje - Jošanica - Donja Kamenica - Bakrači - Glodi - Udrč - Cerska - Kaldrmica - Đugum - Mravinjci - Burnice - Kameničko Brdo - Ravni Buljim - Jaglići - Šušnjari - Budak - Potočari (Memorijalni centar).
Trasa uključuje teško prohodne brdsko-planinske predjele kao što je Udrč, gusto pošumljene predjele sa potocima, a prolazi i kroz određen broj povratničkih naselja.
Na svakoj od navedenih lokacija učesnici su u prilici vidjeti mjesta na kojima je došlo do masovnih pogubljenja zarobljenih Bošnjaka ili mjesta na kojima su pronađene grobnice.
U toku Marša se na određenim lokalitetima održavaju kraći historijski časovi, na kojima se mogu čuti i svjedočenja preživjelih osoba učesnika "Marša smrti" iz 1995. godine, a mnoge od njih ćete biti u prilici lično upoznati, u koloni učesnika.
(Vijesti.ba)