Prošle godine, po prvi put, ovu važnu dionicu prešlo je oko 50 učenika i profesora. Ove godine, taj broj prelazi 200, čime se potvrđuje da zajedničkim djelovanjem škole, Ministarstva i Instituta kultura sjećanja postaje dio odgojno-obrazovnog procesa.
"Marš mira je mnogo više od fizičkog puta. To je hod za istinu, za pravdu i za trajno pamćenje. Učešćem naših učenika i njihovih profesora šalje se jasna poruka: mlade generacije imaju pravo i dužnost da znaju, da razumiju i da svjedoče, budu zagovornici mira posebno danas u svijetu u kojem se zločin genocida ponavlja, ovaj put nad narodom Palestine", izjavila je ministrica za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo Naida Hota-Muminović koja se obratila na centralnoj manifestaciji u Nezuku poručivši da se nada da će i drugi obrazovni sistemi uzeti učešće u Maršu mira narednih godina.
Sistemskim uključivanjem učenika, Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo i Institut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja žele osnažiti vrijednosti zajedništva, istine i solidarnosti, ali i pokazati da škola nije samo prostor prenošenja znanja, već i čuvar kolektivnog pamćenja i vrijednosti koje odgajaju odgovorne, empatične i svjesne generacije.
Njegovanje kulture sjećanja, posebno na genocid u Srebrenici, je naša zajednička obaveza — obaveza prema žrtvama, prema njihovim porodicama, ali i prema svakom učeniku koji zaslužuje istinu i priliku da gradi društvo mira, tolerancije i međusobnog uvažavanja.
"Zahvaljujemo svim učenicima, profesorima, roditeljima, uposlenicima Instituta i svima koji svojim trudom, znanjem i posvećenošću doprinose da kultura sjećanja živi u našim školama i našoj svakodnevici. Samo društvo koje pamti — može se nadati budućnosti u kojoj se zločini nikada više neće ponoviti", navode iz resornog ministarstva.
(Vijesti.ba)